Rozhovor
čtvrtek 08. září 2022

Věřím, že tým bude silný

Bude to nelítostný boj. Západní konference II. ligy praská kvalitou, Letňany narazí na odpadlíky z Chance ligy i ambiciózní vlčáky. Parta okolo kouče Jaroslava Nedvěda se probíjí přípravou se zdravotními komplikacemi, mužstvo se ale formuje zpět do nejsilnější možné sestavy. „Dobrý vstup do soutěže bude důležitý, od něho se kolikrát odvíjí celá skupina,“ ví hlavní trenér. Domácí generálka čeká Letce 9. září proti Mostu (15:30). Za dva týdny vypukne i samotná soutěž.

Ostrá část sezony se blíží. V jaké fázi přípravy aktuálně jste a na co budete klást důraz v příštích týdnech?
Po pauze jsme ze začátku honili kondici. A teď... Když budu mluvit na rovinu, jsme spíš ve fázi čekání, až se nám mužstvo dá dohromady. Měli jsme poslední dobou hrozně velkou marodku, byly nemoci i zranění. Ve Vrchlabí jsme například hráli bez deseti hráčů ze základní sestavy. Na druhou stranu je to dobré v tom, že jsme si mohli vyzkoušet juniory, kteří si zase zahráli mezi dospělými. Zkusili jsme si tedy trochu něco jiného, oproti loňsku je ale příprava zatím kostrbatá. Ani jedno utkání jsme nebyli v plné sestavě, což se podepsalo třeba na tom, že jsme si pořádně nemohli zkusit přesilovky. Ale zbývá pořád nějaký čas, liga startuje za dva týdny.

Máte indicie, že by se kádr postupně mohl vracet na led?
Mám, od pondělí se kluci postupně vracejí po nemoci a na ledě už bude i Jakub Wojnar, který měl zranění třísla. Zbývají ještě dva zápasy, věřím, že je odehrajeme po dlouhé době v plné zbroji. Vidím tedy světlo na konci tunelu (směje se). Doufám, že jsme si vyčerpali smůlu s absencemi už teď, je to konec konců lepší, než kdyby nás potkala v průběhu sezony. Takže snad jsme si to vybrali.

I vzhledem k situaci asi výsledky nemá cenu hodnotit, ale co ukázala hra? Hádám, že na přesilovky a oslabení dojde teď...
Přesně tak, dojde na ně teď. Zabývali jsme se primárně tím, co chceme hrát: aktivní hokej, forčeking... Myslím, že to máme celkem zažité z minulé sezony. Přišli noví kluci, pracovali jsme na defenzivních prvcích v našem obranném pásmu a systému, jak budeme chtít bránit. Zároveň máme nového gólmana, Jardu Brázdila, se kterým si museli určité věci obránci vyjasnit. Kdybych to měl shrnout, průběžně pracujeme, akorát u toho nejsme v plném stavu. Postupně se hráči všechny informace dozvídají a věřím, že do startu sezony to budeme mít v krvi všichni. Teď přichází čas na přesilovky, jimiž jsme se nezabývali skoro vůbec.

„Do startu sezony naši hru budeme mít všichni v krvi.“

Když opomineme zraněné, kádr už je ustálený?
Asi bychom se nebránili příchodu ještě jednoho útočníka. Trochu jsme se spoléhali na to, že pokud Štěpán Turek neudělá na zkoušce na Slavii tým, vrátí se k nám. Dostal ale nabídku z pardubického béčka, které hraje Chance ligu. Jednoho dobrého silného útočníka bychom užili, ale kádr máme vesměs hotový.

Formát soutěže prošel výraznou změnou, bude sezona těžší?
Určitě bude. Minulý rok jsme byly ve skupině čtyři dobrá mužstva a ostatní týmy lehce zaostávaly. Zápasů na krev nebylo tolik, nyní je ale veškerá kvalita soustředěná do jedné velké skupiny o 16 týmech. Budeme hrát s Příbramí, Táborem, Kobrou, ve všech případech půjde o výborné zápasy. Soutěž bude daleko kvalitnější a také bude daleko náročnější sbírat body. Budeme potřebovat dobré výkony. Každopádně se na to těším, nebudeme hrát v malé skupině se šesti vzájemnými zápasy, teď se potkáme s ostatními celky dvakrát a pak následuje nadstavba. Bude to také divácky atraktivnější.

O to důležitější možná bude dobrý vstup do sezony, že?
Dobrý vstup do sezony bude velmi důležitý, máme na začátku těžký los. Bude tam potřeba nějaký bod sebrat. Od toho se totiž kolikrát odvíjí celá sezona, když se tým dobře nastartuje, uklidní se. Máme pořád mladé mužstvo, bude potřeba zabrat už od začátku, ať se vytvoří klid a pohoda, kterou si poneseme do dalších fází ročníku.

„Musíme stoprocentně pracovat, cílem je znovu play off.“

Minulý rok touto dobou už jste byl schopen odhadnout sílu týmu. Jak je to tentokrát?
Letos bohužel nemám srovnání. Před rokem jsme za sebou měli několik výsledků přípravy, které mě v pevném názoru utvrzovaly. Teď je bohužel nemám, protože jsme prakticky žádné utkání nehráli v plné sestavě. Zase je ale určitě dobré, že ani výsledky s řidším kádrem nejsou špatné. Věřím, že mužstvo - až bude kompletní - bude znovu silné.

Hlavní ambicí bude hrát znovu atraktivní ofenzivní hokej?
To je úplně první věc, chceme se prezentovat dobrým hokejem. Vidím to tak, že když budeme dělat ty věci, které trénujeme a po klucích je vyžadujeme, výsledky se dostaví. Asi ne tak jednoduše jako minulou sezonu, ale věřím, že zkrátka přijdou. Musíme stoprocentně pracovat a dodržovat herní disciplínu, a to bez zbytečných vyloučení. Na novou sezonu se každopádně hodně těším, stejně jako na loňskou, která byla po roce pauzy. Teď nás čeká nová soutěž s novým formátem, navíc máme nové hráče. Zase bude s čím pracovat a na co se koukat. Je to nový impuls.

Cíl v podobě play-off a sen o úspěchu žijí?
Žijí, náš cíl znovu bude play-off a tam už půjdeme krůček po krůčku, budeme bojovat. A také získávat zkušenosti. Mám víru v to, že jednoho dne úspěchu v Letňanech dosáhneme.


Výsledky a program přípravy Letců

05. srpna: Letňany – Benátky nad Jizerou 6:0
10. srpna: Letňany – Tábor 4:7
16. srpna: Příbram – Letňany 1:2 po náj.
18. srpna: Most – Letňany 3:3
24. srpna: Letňany – Příbram 6:2
31. srpna: Letňany – Kobra 3:2 po náj.
1. září: Vrchlabí – Letňany 4:0
7. září: Kobra – Letňany (15:30)
9. září: Letňany – Most (15:30)
14. září: Benátky nad Jizerou – Letňany (18:00)

Čtěte také

Podcast hokej zblízka