Rozhovor se skautem NHL Vojtěchem Kučerou
čtvrtek 23. února 2017

Exprezident klubu: Nabídka od Vegas nešla odmítnout

Jakub Vrána si na konci minulého roku splnil sen o NHL. Není ale jediným Letcem, kdo v nejslavnější lize světa zanechává výraznou stopu. Vojtěch Kučera se totiž stal šéfem pro evropský skauting nově se tvořícího klubu Las Vegas Golden Knights a sám v rozhovoru přiznává: "Beru to jako novou výzvu." Kvůli ní se musel vzdát funkce prezidenta letňanského klubu, obě práce by jen těžko stíhal.

Kdy jste vlastně dostal nabídku od Las Vegas?
V létě během Memoriálu Ivana Hinky. Tehdy mě oslovil můj bývalý šéf z Washingtonu Capitals George McPhee, který začal pracovat pro Vegas jako generální manažer. Zeptal se mě, jestli bych měl o tu práci zájem. Když někdo projeví takovou důvěru ve vás nebo když o vás vůbec někdo uvažuje, tak to potěší. Navíc já ho znám už spoustu let jako férového člověka, takže jsem považoval za slušnost s ním minimálně mluvit.

Předpokládám, že vás s takovou nabídkou nemusel dlouho přesvědčovat...
Dal mi nabídku, abych pro Golden Knights budoval skauting v Evropě. Věděl jsem, že to musím přijmout, protože něco takového už nemusí v životě přijít. Přiznávám, že bylo těžké odejít z Capitals, kde jsem pracoval spoustu let, ale tohle jsem bral jako novou výzvu. Měli spoustu potenciálních uchazečů, ale vybrali si mě.

Je to pro vás zajímavější práce z hlediska toho, že něco budujete od samého začátku?
Z tohoto pohledu určitě ano. Zároveň je to ale i náročnější a beru za to větší odpovědnost. Evropa je velká, mnohem víc teď cestuju, snažím se pokrýt víc míst než dřív, navíc jsem přišel o veškerou svou databázi, kterou jsem musel nechat v systému Capitals. To znamená, že si musím všechny hráče znovu zmapovat a vytvořit si o nich veškeré záznamy. Proti Capitals ale nemůžu říct jediné špatné slovo. Já tam byl ještě rok pod smlouvou a stejně mi vyšli vstříc. NHL je v tomhle velmi férová.

Má Las Vegas stejné podmínky jako ostatní kluby NHL?
Myslím, že se tam vybudoval kvalitní tým skautů. Veškerý personál je srovnatelný s každým klubem v NHL, práce je to pořád stejná. Možná si to teď víc beru, protože mám větší odpovědnost. Když to srovnám po časové stránce - trávím zhruba stejně času na cestách jako doma, což takhle dřív nebylo. 

Co říkáte na novou arénu?
Ta je vážně krásná, moderní design. Navíc přímo v centru města.

A na název klubu?
Dlouho to bylo velké tajemství, ani my jsme do poslední chvíle nevěděli, pro jaký název se přesně vedení rozhodne. Ale Golden Knights se mi líbí. Myslím, že to k Vegas patří, slovo Golden vystihuje jak město, tak i to, jak se chce organizace prezentovat a jaký chceme hrát hokej. Mimochodem, o hokej je ve městě obrovský zájem, což nás velmi mile překvapilo.

Vegas si musí tým teprve složit. Jste spokojeni s tím, jaké vám NHL nastavila podmínky?
Z hotových hráčů si budeme moct vzít po jednom z každého klubu, rozšiřovací draft se nebude vztahovat na volné agenty a hráče, kteří jsou první nebo druhý rok pod smlouvou. Výběr bude do jisté míry omezený, ale podmínky to pořád nejsou špatné. Je tu co největší snaha, aby naše mužstvo bylo od první sezony konkurenceschopné. Je to všechno příznivější, než když začínaly nové kluby v minulosti. Určitě můžeme získat zajímavé hráče, ale mým úkolem je dodat seznam Evropanů pro draft ve správném pořadí.

Kteří z českých juniorů mají největší šance při letošním vstupním draftu NHL?
Nechci tady házet konkrétní jména, ale obecně je u nás tenhle ročník silnější než ty v minulosti. Osmnáctka v létě vyhrála Memoriál Ivana Hlinky, někteří kluci hrají stabilně v extralize a nemají v týmech vedlejší role, což dřív nebývalo. V tomhle vidím posun. Takže uvidíme.

Když v létě vyšlo na povrch, že budete pracovat pro Las Vegas, zámořská média nezapomněla zmínit, že s bratrem Františkem vlastníte hokejovou arénu v Letňanech. Překvapilo vás to?
Někteří lidé si tam toho všimli, tak o tom hned napsali, ale jinak je to veřejně známé. Nebo aspoň ve Washingtonu to věděli všichni. Když jsme v roce 2001 stavěli v Letňanech zimák, trochu to se mnou v Capitals prožívali a hlavně byli trpěliví. Dodnes se občas zeptají i na bráchu.

Když už jsme u toho Washingtonu... Asi vám musí dělat radost, že se do hlavního kádru konečně prosadil i odchovanec Letňan Jakub Vrána, že?
Já z toho měl obrovskou radost, i když jsem z klubu už odešel. Dál se o tu organizaci zajímám, protože jsem v ní prožil velkou část života, a samozřejmě sleduju i Kubu. Bylo jasné, že NHL bude hrát, otázkou spíš bylo, jak pravidelně. Měl smůlu, že je tam našlapaný kádr, ale jsem rád, že dostal šanci. Co vím, tak jsou s ním všichni spokojeni a počítají s ním.

Sledujete i další bývalé a současné Letce?
Samozřejmě. Loni jsem osobně viděl zápas ve Švédsku, kdy si Franta Hrdinka zlomil klíční kost, proto jsem rád, že se takhle vrátil, mohl si zahrát šampionát dvacítek a teď nastupuje v extralize. Sleduju jeho vývoj. Sleduju taky další kluky, kteří hrávali za nás a teď si dobře vedou v juniorské extralize - například v Liberci, Plzní nebo Hradci Králové. Nastupují i za mládežnické reprezentace, což je pořád velmi dobrá reklama pro náš klub, který tyhle kluky vychovává na další cestu jejich kariérou.  

Čtěte také

Podcast hokej zblízka