Rozhovor s útočníkem staršího dorostu
pátek 05. srpna 2016

Fabiánek: Jako kapitán potáhnu tým v dobrém i ve zlém

Někoho možná překvapí, že trenéři zvolili novým kapitánem staršího dorostu právě Tomáše Fabiánka. Talentovaný útočník ovšem po nesmělém vstupu do uplynulé sezony nakonec patřil k oporám týmu, který se bude v nadcházejícím extraligovém ročníku snažit jako první v letňanské historii probojovat do vyřazovací části. "Je to náš hlavní cíl, uděláme pro něj maximum," slibuje Fabiánek.

Překvapilo vás, že jste se stal kapitánem?
Je to pro mě docela čest, ale určitě to bude odpovědnost a bude to obnášet nějaké povinnosti. Budu se muset ke každému v týmu nějak chovat, aby nebyla kabina rozdělená. A hlavně budu muset táhnout tým v dobrém i ve zlém.

Čím si vysvětlujete, že jste dostal tuhle roli? Povedenou předchozí sezonou?
Uplynulá sezona ze začátku nevypadala moc nadějně, ale potom se to docela rozjelo. Dal jsem i nějaké góly, což mi zvedlo sebevědomí. Teda spíš jsem se začal cítit na ledě dobře. Byl jsem víc sebejistý.

A když se vrátíme ještě o jednu sezonu zpět? Jak jste vůbec zvládal přechod z osmičky do mladšího dorostu, o kterém se říká, že bývá nejtěžší v hokejové kariéře?
Zvládnul jsem to v pohodě, ale že by se mi ta sezona nějak extra vyvedla, to se říct nedá. Nejdřív jsem šel na střídavý start do Benátek a potom jsem se propracoval do základní sestavy. Ale že bych nějak vyčníval, to říct nemůžu.

Stal jste se tedy kapitánem kvůli tomu, že máte slovo v kabině?
Tak určitě. (úsměv) Dá se říct, že mám trošku respekt a kluci mě poslouchají. Ale budu muset ukoučovat i ty, kteří... jak to říct? Ty, kteří jsou takoví oprásklejší. Aby taky šli s týmem, a nebylo tam víc skupinek.

Koho máte třeba na mysli?
To já nevím. Já ani nevím, jestli teď budou hrát, ale v sezoně by někteří mohli být trošku namistrovaní. Ale nechci nějak jmenovat.

O vašem týmu se říká, že by mohl být docela silný a že byste mohli uhrát dobrý výsledek. Také to tak vnímáte?
Myslím, že bychom mohli hrát střed tabulky, ale pokusíme se být co nejvýš. Śance na play-off? To úplně nevím, ale zkusíme to. Dáme do toho maximum.

Víte o tom, že se starší dorost Letců ještě nikdy nedostal do play-off?
Vím, proto to bude náš cíl pro tuhle sezonu.

Na začátku přípravy jste absolvovali tréninky s americkými fotbalisty. Co jste na to říkal? Jak vám to pomohlo?
Myslím, že by mi to mohlo pomoct v kontaktní hře, v soubojích, při hře do těla a tak. I na rychlé reakce, změny směru a podobné věci.

Byla pro vás tahle zkušenost zajímavá a přínosná?
Mě to bavilo, bylo to dobré zpestření, že jsme nebyli jenom na ledě a neběhali, ale vyzkoušeli si i něco jiného.

Bylo to hodně náročné fyzicky?
Někdy jo, nejtěžší bylo, že bylo vedro. Někdy to bylo hodně náročné, když jsme běhali drily. Ale spíš mi to přišlo zábavné.

Takže byste byl rád, kdyby se tahle akce opakovala v dalších sezonách?
Jo, určitě.

Trenér Zlatohlávek, který zajistil přípravy s týmem Black Panthers, mi říkal, že jste museli komunikovat v angličtině.
Byli tam američtí trenéři, aspoň jsme se naučili nová anglická slovíčka.

Jak jste se chytal? Rozuměl jste jim?
Jo, já s tím neměl problém. Neříkám, že angličtinu nějak ovládám, ale rozumím.

Asi se jednalo spíš o nějaké povely, než že by na vás vyloženě mluvili anglicky, viďte?
Někdy jsme si s nimi povídali, jak se mají, jak hráli zápas předtím... Ale spíš nám říkali ty drily v angličtině.

Byl jste se podívat na zápasy Black Panthers?
Chtěl jsem se jít podívat na semifinále, ale byl jsem zrovna na dovolené. Vím, že můj táta tam byl a říkal, že to bylo docela dobrý. Ještě se to nedá srovnávat s NFL, to je jasný, ale bylo to prý docela pěkný.

Vás ten sport baví?
Jo, mě to bavilo. Nejvíc mě bavilo házet míčem a chytat dlouhý nahrávky.

Spíš jsem myslel, jestli vás americký fotbal baví sledovat.
Moc to nesleduju. Ale jinak mě to bavilo. Takový ty srážky a takovýhle. Ale že bych to nějak průběžně sledoval, to říct nemůžu.