Slavný odchovanec vypráví o sezoně v USA
čtvrtek 14. července 2016

Vrána prováděl parťáka z Kanady po Praze: Byl nadšený

Už sice uplynula řada týdnů od finálové prohry v zámořském Calder Cupu, přesto ze sebe letňanský odchovanec Jakub Vrána pořád neoklepal silné zklamání. V zapomínání mu však pomohla návštěva ze zámoří: do Prahy dorazil jeho týmový parťák Liam O´Brien, jenž si v minulé sezoně zahrál i třináct zápasů v NHL za Washington Capitals. "A byl tady z toho všeho nadšený," říká Vrána.

O´Brien je o rok starší, je také vyšší a robustnější, ale rozhodně v sobě nemá takový potenciál jako Vrána, kterému se sezona na farmě v AHL povedla solidně. Přesto kanadský rodák z Halifaxu už v minulosti dostal šanci v prvním týmu, na níž možná nejlepší odchovanec Letců zatím marně čeká.

"Je to můj spoluhráč a kamarád. Nehrajeme spolu sice přímo v lajně, ale rozumíme si. Přijel mě navštívit ještě s jedním kamarádem a strávili tu asi pět dní. Tak jsem jim ukázal Prahu a moc se jim tady líbilo," vypráví Vrána.

Ten prožil z osobního hlediska parádní sezonu, která byla jeho první za oceánem, a dokázal v průměru nasbírat bod na zápas. Hodně platný byl také v play-off, v němž jeho Hershey dokráčelo až do finále.

"Jenže v něm jsme neuspěli, a to bolí. Je to o to horší, že sezona byla tak dlouhá a stála strašně moc sil. Ještě to koušu, není to nic příjemného. Celkově jsem si ale ze sezony odnesl hodně. Hlavně jsem nasbíral zkušenosti a viděl, jak to tam chodí."

Mohlo být však ještě líp, kdyby nepřišlo nepříjemného zranění zápěstí, kvůli kterému Vrána chyběl dlouhé tři měsíce. "Začal jsem dobře, a pak to přišlo. Ale když jsem se vyléčil a vrátil, tak mě to nijak nezbrzdilo. Vrátil jsem se připravený a zranění mě nijak neomezovalo."

O tom svědčí spousta nastřílených gólů, jen v play-off jich během 21 zápasů nasázel osm. To je dobrá vizitka a znamení pro Washington, že má v záloze talentovaného střelce, jenž je schopný se prosadit i v těžkých a důležitých zápasech.

"Ale já bohužel nevím, jak se na to kouká Washington. Nevím, jestli sledovali všechny moje výkony, ale snad jsem ukázal, že i v play-off, kdy jsou zápasy lepší a těžší než v základní části, můžu být platný. Snad mi dají nějakou šanci."

Vrána může být se svými výkony spokojený, byť neustále opakuje, že jsou pro něj nejdůležitější týmové výsledky. "Byl jsem určitě rád, že jsem mohl mužstvu pomoct nejen góly, ale i normální hrou, černou prací a tak dále. Já ale nebudu spokojený nikdy, vždycky to může být lepší."

Uplynulý ročník byl pro Vránu také psychologickou školou, vždyť se přece dobře ví, že zámořské kluby rády zkouší hráčovu odolnost a schopnost zachovat pozitivní přístup, aby neztrácel motivaci ani v těžších situacích.

"Člověk se nesmí koukat moc dopředu a myslet na nějaký povolávání do NHL. Musí se soustředit jen na svůj osobní výkon den ode dne, musí na sobě pracovat a chtít být lepší. Teď už je jen na nich, co ode mě chtějí a jestli mi chtějí dát šanci," říká Vrána, který se v srpnu chystá na nováčkovský kemp.

Právě na něm bude moct dokázat, že by měl dostat příležitost. A třeba to společně s dobrými výkony z uplynulé sezony nakonec přece jen vyústí ve vysněnou premiéru v NHL. "Ten kemp je samozřejmě hodně důležitý. Chci se tam ukázat a přenést tam výkony a bojovnost z play-off. Chci jim ukázat, že na to mám," hlásí odhodlaně dvacetiletý útočník, který si vzhledem k prodloužené sezoně stále ještě dopřává volno.