Některé týmy musely upravovat svůj program
neděle 26. června 2016

Vedra a trénink na suchu. Jak se Letci vypořádali s tropy

Jsou to novodobí ledoví rytíři, ale poslední týden si mohou připadat spíš jako sněhuláci na písku. Hokejisté napříč celým Českem zažívali v uplynulých dnech během letní přípravy hodně neobvyklé podmínky, což na vlastní kůži poznali také téměř všichni borci z Letňan. Tropická vedra narušila především náročné drily na suchu. Jak se s extrémní situací vypořádali trenéři Letců?

Ještě minulé pondělí tomu nic nenasvědčovalo, ale pak se začaly dít věci a teploty v Česku vystoupaly až k tropickým čtyřicítkám. V takovém počasí se dá jen stěží běhat do schodů či absolvovat jiné kondičně náročnější tréninky.

"Trénovat venku, když jsou vedra, to se nedá. A hlavně se to ani nedoporučuje," říká například trenér žáků David Pojkar. On měl štěstí, jelikož svěřenci měli trénink na suchu právě minulé pondělí, kdy venku bylo ještě pošmourno. "A když pak začalo dusno, tak jsme v úterý a ve čtvrtek byli na ledě. Takže se kluci akorát zchladili."

Hůř na tom byla řada jiných věkových kategorií, a tak si letňanští trenéři okamžitě vyměňovali názory, jak se s neobvyklou situací popasovat. Ve finále však bylo rozhodnutí na každém z nich, žádné nařízení seshora nepřišlo.

"Trenéři jsou rozumní a dokázali pochopitelně tréninky přizpůsobit situaci, abychom děti nezavařili. Nikomu jsme nic nařizovat nemuseli, každý je zodpovědný a ví, co má dělat," vykládal sportovní manažer a kouč mladšího dorostu Tomáš Blažek.

Možností je spousta. Buď se mohou tréninky zkrátit, nebo se zařadí alespoň do chládku či do stínu, trenér může lekci přesunout až na pozdní odpoledne nebo ráno, kdy jsou podmínky ještě relativně přijatelné. Nebo se může jít do klimatizované posilovny. V nejhorším případě není od věci naplánovanou jednotku zrušit úplně.

Konkrétně takto reagovaly některé žákovské třídy. Například trenér sedmáků Martin Kotyra v pátek zrušil původně plánovaný trénink v běhání do schodů. A tak místo drilu na Proseku proběhl z důvodu tropického počasí raději trénink jen v letňanské hale, a to ještě zkrácený.

Přece jen jde o zdraví a obzvlášť malé děti se s vysokými teplotami vypořádávají hůř. "Ovšem na druhou stranu ti větší mají přípravu zase mnohem náročnější, takže i na to je potřeba brát zřetel. Ale je pravda, že čím je dítě menší, hlavně od první do třetí třídy, tím je to složitější," ví Blažek.

Obecně se dá říct, že těsně pod třicítku se trénovat venku ještě dá. Jakmile však žhavé slunce vystřelí rtuť v teploměru výš, je už náročná fyzická aktivita nezdravá: tělo se totiž extrémně přehřívá, takže potem rychle vyčerpává zásoby minerálů, a zabrat dostává i srdce¨a řada dalších orgánů.

A byť se nyní teploty podstatně snížily, podobná situace se může v následujících týdnech ještě opakovat, protože léto teprve začíná. Dávat si pozor a nic nepodcenit je na místě. Stejně jako dodržovat pitný režim a doplňovat tekutiny především kvalitními minerálkami.

Čtěte také

Podcast hokej zblízka