Každá třída Letců odehrála po dvou kolech
úterý 02. února 2016

Pololetní porce zápasů. Letňanští žáci sbírali další výhry

Porci deseti zápasů má díky pololetním prázdninám za sebou pět žákovských tříd. Letňanské týmy od čtyřky až po osmičku totiž čekala v minulém týdnu rovnou dvě kola. Zatímco čtvrťáci, šesťáci a osmáci si připsali po jedné výhře a jedné porážce, páťáci se sedmáky prodloužili své série o další dvě vítězství. Ani o jednom celku se nedá říct, že by narazil jen na slabé soupeře, takže utkání měla dobrou úroveň.

Nejprve premiérová výhra, potom debakl

Napůl úspěšný týden si prožili letňanští čtvrťáci, kteří během pár dní odehráli další dvě kola. Ve středu si připsali vůbec první vítězství na velkém kluzišti proti pražské Hvězdě, kterou porazili 4:1. 

"Hráli s námi tři kluci se zkušenostmi z páté třídy a hodně nám v tom zápase pomohli," přiznal jeden z koučů Martin Kotyra. "Ale celkově jsme hráli dobře jako tým. Byli jsme hokejovější, nepustili jsme je do moc šancí a mohli jsme dát mnohem víc gólů."

To v sobotu přijel do Letňan mnohem těžší "oříšek" v podobě pražské Sparty. A její hráči byli v mnoha dovednostech vyspělejší, což potvrdili vysokým vítězstvím 9:1. 

"Naši kluci se snažili, ale oni měli třeba pár kluků, kteří byli schopni vystřelit od modré klidně pod víko," všiml si Kotyra. "Nedá se nic dělat. Sparta byla jasně lepší, ale našim hráčům se nedá upřít snaha," ocenil.

Na týmu, jenž odstartoval sérii mistrovských zápasů na velkém kluzišti až v novém roce, se trenérovi líbí především jedna věc: "Že tu nikdo nesóluje a všichni se snaží hrát týmově," tvrdí Kotyra.

"Dobře, ještě se úplně neorientují na velkém hřišti, což je ale v tomhle věku normální, a občas jim ujede puk z hokejky, ale snaží se plnit to, co jim říkáme. Přestože jsou ještě příliš malí na to, aby pochopili, co všechno po nich chceme."

4. třída: HC Letci - Hvězda Praha 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)
Branky domácích: Štípek 2, Klíma, Porubský. Asistence: Neuhäusel, Pešan.

HC Letci - Sparta Praha 1:9 (1:2, 0:6, 0:1)
Branka domácích: Dvořák. Asistence: Panýr.

Další dvě vítězství i přes nedokonalý výkon

Páťáci v novém roce zatím neprohráli a o minulém víkendu si tak připsali už čtvrtou a pátou výhru v řadě. Nejprve v pátek zvítězili 4:3 v Kolíně, aby v sobotu porazili 6:4 Vlašim.

"V Kolíně to skončilo o gól a z naší strany to nebylo moc dobré vystoupení," hodnotil kritičtěji trenér Jiří Nikl. "Chlapci nebruslili, takže jsem rád, že jsme to alespoň dotáhli k vítězství. Znovu jsme byli takoví až příliš roztěkaní."

Letcům se alespoň vydařila odveta, protože na přelomu roku Kolínu podlehli na tamním turnaji. S Vlašimí už přišel lepší výkon.

"Oni vlastně nastoupili s 12 lidmi ročníku 2004 a se třemi holkami ročníku 2003, takže všechno o rok starší," přiblížil letňanský lodivod. "Byli jsme silově přetlačováni, což pro nás znamenalo určitý problém, ale hráči si vedli podstatně líp než v Kolíně."

Trenér Nikl byl už pár týdnů zpátky kritický ke svému týmu, vyčítal mu nesoustředěnost a roztěkanost. "Už to ale začíná zase pomalu fungovat a vrací se to do normálu," hledá pozitiva.

Nyní se však potýká s marodkou. Pět hráčů onemocnělo, "takže jsme na začátku týdne trénovali jenom v jedenácti lidech, což není úplně dobré," dodal. "Doufám ale, že se dáme do víkendu dohromady."

5. třída: Kolín - HC Letci 3:4  (0:1, 2:1, 1:2)
Branky hostů: Godochkin 2, Vašíček, Hnízdil. Asistence: Vašíček 2, Šrámek, Horáček.

HC Letci - Vlašim 6:4 (4:1, 1:2, 1:1)
Branky domácích: Horáček 2, Vašíček 2, Tejkl, Vosmík. Asistence: Brytski, Vašíček.

Po drtivé porážce první letošní vítězství

Šesťáci letos ne a ne vyhrát, povedlo se jim to až na čtvrtý pokus. Nejprve v pátek utrpěli debakl 1:8 na ledě velmi silného Hradce Králové, aby tuto porážku odčinili o den později ve Dvoře Králové těsnou výhrou 7:6.

"Velmi špatné," hodnotil první zápas Milan Hluchý, který na střídačce zastupoval Jana Zlatohlávka. "Na začátku jsme dostali laciné góly, některé i po chybách brankáře - bylo znát, že Martinu Vondráčkovi chybí sebevědomí, protože odchytal málo soutěžních utkání," všiml si kouč.

Nelíbilo se mu hlavně jedno: "Hodně kluků vzdalo zápas už po první třetině a po zbytek hrací doby působili odevzdaně. Nevyhrávali osobní souboje a odhazovali puky od sebe," vysvětlil, proč musel na konci střetnutí zvýšit v kabině hlas.

To v sobotu Letci byli jako vyměnění, což se dalo poznat už přístupem k rozcvičce. "Zdůrazňoval jsem jim, ať hrají sebevědomě s kotoučem na holi, žádné bezhlavé odpalování puků, což se nakonec vyplatilo." Už po 10 minutách totiž vedli Hluchého svěřenci o tři branky.

Pak se hra začala srovnávat. "Ale důležité bylo, že jsme si neustále udržovali dvoubrankový náskok. Za předvedenou hru a kvalitní individuální výkony musím tentokrát mužstvo pochválit a chci hlavně zmínit vynikající výkon brankáře, který se obětoval pro tým," pochválil trenér.

Také to podle Vondráčka byl nejnapínavější zápas za poslední tři roky. Aby ne, když se o body bojovalo do posledních vteřin. "Tohle drama jsem si na střídačce opravdu užil," usmíval se Hluchý.

6. třída: Hradec Králové - HC Letci 8:1  (4:1, 2:0, 2:0)
Branka hostů: Blažek. Asistence: Sýkora.

Krkonoše - HC Letci 6:7 (0:3, 4:3, 2:1)
Branky hostů: Kudrna 3, Strnad 3, Šíba. Asistence: Blažek 2, Šercl, Křišťan, Kalista, Czech, Kudrna.

Suverénní jízda a dlouhá neporazitelnost

Sedmáci protáhli svou úctyhodnou sérii už na 13 vítězství v řadě, když ve dvou dnech po sobě porazili 5:3 Kolín a 10:4 Vlašim. Hlavně páteční skalp na ledě Kolína je hodně cenný, protože patří k největším rivalům tohoto ročníku.

"Výborný výkon od všech," hlásil po utkání jeden z trenérů Michal Broš, který měl tým na starost. "Kluci splňovali všechno, co po nich chceme. Byli brusliví, hráli zodpovědně, kombinovali a vytvářeli si hodně šancí. Jen tomu chybělo víc gólů." Vyzdvihl výkon Marka Vlasáka, který podle něj podal svůj nejlepší výkon dosavadní sezony.

Ještě ten samý den využili Letci příležitost volného ledu a v Ice Areně si během pátečního podvečera dopřáli pozápasový trénink. "Razíme metodu pana Zavadila, že každý pohyb na ledě je dobrý. Občas míváme náročnější program než dorost," usmíval se kouč Martin Uldrich.

Díky tomu trenéři upravili sestavu na sobotní duel, protože nebylo příliš času na regeneraci. Obránce tentokrát postavili do pozic útočných křídel a útočníci hráli naopak v obraně. Na dvou centrech se točili hráči, kteří byli v pátek méně vytěžováni.

"Celou dobu jsme hráli dobře, jen v poslední třetině jsme inkasovali pár gólů kvůli ztrátě koncentrace. Ale byli jsme jednoznačně lepší, navíc kluci začali hrát do těla," ocenil Uldrich. To mu prý dříve chybělo. "Vždycky jsme byli spíš bití a báli jsme se do někoho opřít. Ani v tomhle jsme ale teď nezaostávali."

A ještě z jednoho důvodu je v poslední době nadšený. "Je vidět, že se kluci posouvají i po mentální stránce a chtějí trénovat víc. Někdo jde v sobotu dobrovolně na brankářské tréninky, nebo v neděli na dobruslování," těší ho. "Je tam vidět zájem a to je nejdůležitější."

7. třída: Kolín - HC Letci 3:5 (0:2, 2:1, 1:2)
Branky hostů: Dobrov 2, Tůma, Pinkas, Broš. Asistence: Broš, Bucek, Vlasák.

HC Letci - Vlašim 10:4 (4:0, 3:1, 3:3)
Branky domácích: Dobrov 3, Čech 3, Pinkas 2, Bucek,Tůma. Asistence: Václavík 2, Broš, Čech, Tůma, Barratt, Vlasák.

Vyrovnané bitvy s polovičním úspěchem

Osmáci naposledy vyhráli 5. prosince loňského roku. V Hradci Králové se jim sérii bez výhry ještě ukončit nepovedlo, neboť Východočechům podlehli 1:4, ale proti výběru Krkonoš už se dočkali a po šesti zápasech vyhráli.

Ladislav Kadaně, jenž na střídačce zastupoval Martina Rouska, se však musel vrátit ještě k pátečnímu duelu. "S Hradcem jsme začali velmi dobře a utkání bylo vyrovnané po celou dobu. Jenže jsme se dopustili individuálních chyb a z toho pramenily inkasované branky."

Zkusil vsadit na jednu kartu a sestavil údernou formaci. Jenže záměr se mu nepovedl. "Tahle pětka se sice prosazovala, ale ostatní dvě ne. Hráči na sobě musí pracovat a snažit se zdokonalovat. Jinak byl ale celkový výkon na dobré úrovni," ocenil Kadaně.

Ve Dvoře Králové jeho svěřenci už soupeře přehrávali. Vytvořili si hodně gólových příležitostí, ovšem dopláceli na horší produktivitu. Když domácí deset minut před koncem smazali letňanský náskok a vyrovnali na 4:4, kouč byl nucen stáhnout sestavu na dvě formace.

"Pak jsme si vytvářeli ještě víc brankových příležitostí a vytěžili z nich rozhodující góly," ulevilo se mu. 

Podle něj ale měli Letci navrch po celý průběh utkání. "Krkonoše se sice ukázaly jako velmi bojovný tým, ale my jsme si body za vítězství zasloužili. Jsem rád, že tým konečně vyhrál," uzavřel Kadaně.

8. třída: Hradec Králové - HC Letci 4:1  (2:1, 2:0, 0:0)
Branka hostů: Adamec.

Krkonoše - HC Letci 4:6 (1:3, 2:1, 1:2)
Branky hostů: Rochl 2, Stránský, Viaček, Hlaváč, Stupka. Asistence: Stránský 2, Viaček, Adamec, Petr.

Čtěte také

Podcast hokej zblízka