Třetí díl našeho seriálu je o dobré partě juniorů
úterý 13. května 2014

LETCI SOBĚ: Respekt? Ten si u mladíků musíte zasloužit

Hodně těžkou práci má v Letcích trenér juniorky. Přestože se mu po ledě během léta prohání v Letňanech desítky hráčů, jen malá část z nich mu nakonec v týmu zůstane. Většina mladíků do 21 let totiž zkouší štěstí v extraligových klubech a až pokud neuspějí, vracejí se zpět do Letňan. I tak ale v týmu panovala během poslední sezony velká pohoda. O tom více ve třetím díle seriálu LETCI SOBĚ.

Dát dohromady juniorský celek Letců není nic snadného. Jelikož v této věkové kategorii bojuje "jen" v první lize, působí v drtivé většině jako farma extraligových výběrů z Prahy, kteří se neprosadí ve svých mateřských klubech.

"Není to ale tak, že by se ti kluci neznali. Tím, že máme celoročně led, tak tu vlastně jsou celé léto, je to tady hodně promíchané. Následně to jdou zkusit do svých týmů a někteří se opět v srpnu vrátí zpět," vysvětluje škatulata Bartoloměj Uhlíř, vedoucí letňanské juniorky.

Jedním z těchto hráčů byl i 19letý útočník Martin Bartoš. Kmenový hráč Sparty se v Holešovicích nedokázal prosadit do prvního týmu, a tak strávil sezonu na hostování v Letňanech. A volbu si pochvaloval.

"Bylo to pro mě skvělé. Byl jsem hodně vytěžovaný, parta tu byla pohodová, kluci mě mezi sebe přijali, nemůžu si na nic stěžovat," vrátil se ke svému angažmá v letňanském dresu šikovný útočník. A také jeden z mála praváků v týmu.

"Můj nejlepší zápas? Proti Ústí, po dvou třetinách to bylo 3:3, já nastřílel v prostřední části hattrick a kluci je potom dorazili,“ připomněl březnový duel na severu Čech již v nadstavbové části soutěže. Do ní se Letci dostali s vypětím všech sil. "Podzim nám úplně nevyšel, ale nadstavbu jsme, myslím, už zvládli v pohodě," dodal Bartoš.

Antoš nesnášel porážky, hráče tím nakazil

Možná i proto, že na ně na konci října musel dnes už bývalý kouč juniorů Milan Antoš zvýšit hlas. "Má přirozený respekt, nechává nám volnost, je s ním sranda, ale nesnáší porážky. Když jsme prohráli třikrát v řadě, nadšený z toho rozhodně nebyl," pousmál se při vzpomínce na menší krizi ve zmíněném období Bartoš.

Jeho slova potvrzuje i Uhlíř: "Byla tu dobrá parta kluků, žádná přehnaná rivalita, nebo snad šikana, rozpory, nic takového. Kluci měli společný vánoční i posezonní večírek. Drželi spolu. Jasně, občas možná byli trošku drzejší ke mně, ale to nebyl problém. Srovnal jsem si je, kluci vědí, jaký jsem. Respekt si musíte zasloužit a získat."

Uhlíř měl v týmu i svého stejnojmenného syna, ani v tomto ohledu nebyl ale žádný problém. Možná i proto, že v mládežnických výběrech je celkem pravidlem, že rodič některého z hráčů je zároveň vedoucím. Kdo si respekt vybudoval hned, byl každopádně trenér Antoš.

"Na něj si nikdo z kluků nic nedovolil,“ vysvětluje Uhlíř. „Určitě ne, všichni jsme ho respektovali. Nevím, jak u ostatních, ale u mě to bylo dané i tím, co dokázal ve své kariéře. Byl to velký hráč, jeho slovo má váhu. Co řekl, to platilo," doplnil jej Bartoš.

Člen mistrovského celku pražské Slavie z roku 2003 a nyní mimo jiné expert České televize, kterého tyto povinnosti poslaly aktuálně do běloruského Minsku, slova chvály svým svěřencům několikrát v sezoně vrátil.

"Partu jsme zase skládali na poslední chvíli, ale nakonec bojovali o baráž o extraligu de facto do konce. Kluci si zaslouží obrovskou pochvalu, celou sezonu dřeli a bojovali. Myslím, že i díky tomu, jak se jim dařilo, si dokázali, že má naše práce smysl," pochválil své svěřence 44letý trenér, který na poslední týdny odskočil pomoct staršímu dorostu zachránit nejvyšší soutěž. A už u něj zůstal.

"Pokud se neprosadím ve Spartě, je velmi pravděpodobné, že budu zase hostovat v Letňanech. Vlastně spíše je to jisté, nechci v takovém případě hrát jinde," potvrzuje předchozí řádky Bartoš.

Větší pochvalu pro partu, vedení i trenéra lze asi těžko vyslovit. Kdo ví, třeba už to napotřetí talentovanému týmu vyjde a do vysněné extraligové baráže se probojuje.

Když se nebude muset sestava skládat na poslední chvíli z "neznámých" jmen...

Kdo je kdo mezi letňanskými juniory

  • Největší vtipálek: Jan Nádvorník
  • Největší drsňák: František Kautský
  • Největší šikula: Martin Kotyra
  • Největší srdcař: Bartoloměj Uhlíř
  • Největší hecíř: Martin Kotyra (kouč Milan Antoš)
  • Největší kliďas: Jakub Rulf
  • Největší model: Jan Nádvorník
  • Největší střelec: Martin Kotyra
  • Největší kecal: Lukáš Havlín
  • Největší mrzout: Jakub Rulf

Předchozí díly: 1. díl - muži, 2. díl - žáci 1. a 2. třídy.

Čtěte také

Podcast hokej zblízka