Odchovanec klubu rozhodl 2 góly čtvrtfinále
čtvrtek 24. dubna 2014

Zabiják Vrána! Na MS osmnáctek vládne tabulce střelců

Jestli má být šampionát osmnáctek klíčovým vystoupením před draftem NHL, pak Jakub Vrána vysílá do zámoří jasný vzkaz: je silný, je rychlý, je produktivní. A je v zatraceně dobré formě! Odchovanec Letňan dělá svému mateřskému klubu skvělé jméno dál, když ve čtvrtfinále pomohl vyřadit dvěma góly Rusko, z toho ten druhý padl v prodloužení. Díky výhře 3:2 mají Češi po osmi letech právo bojovat o medaile.

Vrána ve čtvrteční klíčové bitvě otevřel skóre v 19. minutě a poté, co Rusové dvakrát srovnali, zasadil rozhodující úder po základní hrací době. V čase 65:55 se štěstím doklepl puk do sítě. A pak v euforii slavil schovaný v klubku spoluhráčů postup. Společně zpívající hymnu.

"Postup jsme si zasloužili víc než Rusové," nechal se slyšet Vrána pro server iDnes.cz. "Cítil jsem to tak ze střídačky i na ledě, kde jsme víc chodili do brány. Rusko hrálo spíš na individuality," myslí si.

Neskrýval radost. "Čtvrtfinále je něco jiného než zápas ve skupině, tam když se prohraje, pořád jste ve hře. My jsme to zvládli, hráli jsme pod tlakem, ale zachovali klid. Je to neskutečný pocit. Je to poprvé, co jsem takhle daleko."

Pro 17letého útočníka, jenž je na šampionátu osmnáctek už potřetí v řadě, to byl třetí dvougólový zápas z pěti celkově. S celkem sedmi brankami je suverénně nejlepším střelcem českého týmu. Ba co víc - on dokonce vládne celkové tabulce kanonýrů.

Vrána prokazuje, co mu daly poslední dvě sezony ve švédském Linköpingu. A proč se o něm mluví jako o obrovském talentu, kterého vychoval letńanský hokej. Na letním draftu NHL bude téměř jistě zvolen v prvním kole. V posledních dnech nejspíš žhaví telefony skauti všech možných klubů.

O tohle "zboží" by měl být velký zájem. A Vrána věří, že ve Finsku ještě neřekl poslední slovo.

Spolu s Václavem Karabáčkem, dalším odchovancem Letců, který má už na mistrovství tři góly a tři asistence, totiž touží po medaili - tak jako celý český výběr.eká nás příprava na semifinále," připomněl Vrána.

V něm Češi narazí na vítěze čtvrtfinále Kanada - Švýcarsko. Duely o postup do finále budou odehrány v sobotu, závěrečné bitvy o cenné kovy v neděli.

"Tohle jsou ty chvíle, pro které tento sport děláme. Je to obrovská euforie, kterou zažíváme, a jsem rád, že se nám podařilo po dlouhé době dostat reprezentaci tak daleko," řekl na závěr Vrána. "Ale zítra je nový den, co je dneska, je jen dneska. Chceme uspět znovu."