Povídání
úterý 31. května 2022

Placka dorazí i do Letňan

V neděli odpoledne slavil úspěch národního týmu, v úterý dopoledne si už bronzovou medaili sám mohl potěžkat v ruce. Jiří Černoch, dlouholetý trenér letňanských gólmanů, si momentálně vychutnává pocit hrdého táty. Jeho starší syn byl totiž součástí reprezentace, která po deseti letech přivezla cenný kov z mistrovství světa v ledním hokeji. A „Čeče" senior slibuje: „Přivezeme tu placku ukázat i do našeho hangáru.“

V neděli odpoledne bylo u Černochů doma pořádně živo. „Pořádali jsme u nás takovou zahradní párty, kde se sešla rodina a naši blízcí. No co vám budu povídat: atmosféra byla po zápase úžasná, skákali jsme oblečení v dresu do bazénu,“ popisuje trenér nedělní oslavy po vítězství 8:4 nad Spojenými státy.

Pod něj se gólem podepsal i jeho 25letý syn, který snižoval na 1:2 a otevřel střelecký účet českého výběru. Předtím ale ani jemu, ani jeho otci moc do zpěvu nebylo - Američané po jeho vyloučení vstřelili druhý gól.

„Přitom do té doby Jirka za celý šampionát neoslabil tým, pouze jednou byl vyloučen do stavu 4 na 4. A teď to najednou přišlo a bum - gól. Nebylo mi v tu chvíli úplně dobře,“ svěřil se 51letý „Čeče“. Zato o pár okamžiků později stejný hráč skóroval. „Jirka je silný v předbrankovém prostoru, tam dával gól v prvním utkání proti Britům. A teď? Bezprostředně do toho z kruhu plácnul a vyšlo to. Kolikrát je to lepší, než si puk připravovat na střelu. Gólman to nečeká.“

Manželku nemůže poslouchat

Suverénně nejemotivněji ale v rodině prožívala utkání manželka Edita. „Ta přímo trpí. Je strašně nervózní, každý zápas u televize komentuje, což se někdy už nedá poslouchat,“ postěžuje si naoko Jiří Černoch. Neméně oddaného fanouška má ale útočník Karlových Varů i ve svém mladším bratrovi Davidovi, který odmalička chytá za letňanské Letce a letos se posunuje do kategorie dorostu.

„Sice to ve svém věku dává už méně najevo, ale vím, jak moc mu fandí. Chtěl by se mu vyrovnat,“ prozrazuje táta Černoch. „Samozřejmě hecuje, že to dotáhne ještě dál než Jirka, ale všichni víme, jak těžká je cesta do vrcholového hokeje.“

I přes dlouholetý útlum českého hokeje však věří, že úspěch může zopakovat současná i budoucí generace. I proto se během června chystá bronzovou medaili přivézt ukázat dětem v letňanské Ice Areně. „Aby je to nakoplo a věřily, že se i v době, kdy nepatříme do světové špičky, medaile pořád dá vyhrát. A že to může dokázat i hráč, který se nenarodil s mega talentem, ale poctivě a tvrdě na sobě pracoval a byl trpělivý. To je případ našeho Jirky.“

A ještě jednu povinnost člen realizačního týmu Letců cítí: „Koupím trenérům sud piva a trošku to zapijeme. A klidně to tam napište,“ těší se.