Povídání
úterý 22. června 2021

Z Dánska do Letňan a zpět

Není tomu zase tak dávno, co stoupal na led letňanského zimáku. Peter Eg Larsen zvolil zajímavou kariérní trajektorii, ze Skandinávie se vydal zlepšit um do Letňan, kde působil v sezoně 2016/17 a posléze přestoupil do Sparty. Teď už je nastálo zpátky doma v Dánsku, kde hraje nejvyšší soutěž a zároveň si otevřel malou IT firmu. Na nečekanou životní epizodu vzpomíná 22letý útočník s úsměvem a rád i proto, že mu Letci přirostli k srdci.

„Hned jsem si to v Letňanech zamiloval,“ otevírá vzpomínky 22letý útočník. Zpátky v roce 2016 věděl, že přichází do menšího pražského klubu, zároveň ale znal story Jakuba Vrány. „Byl jsem rád, že v klubu vůbec můžu být. Byli jsme se starším dorostem outsideři, ale odehráli jsme řadu skvělých zápasů s většími českými kluby.“

Uvnitř Ice Areny nakonec kroužil celou sezonu, o angažmá neřekne špatné slovo. „Až na pondělní mrazivné tréninky v šest ráno. To byla kosa!“ směje se šikovný Dán, ví však, že i to je součástí hokejového procesu.

Jak se vůbec z Herningu na okraj Prahy dostal? Dal na radu Davida Ohnutka, který mu českou zkušenost navrhl. Trenér působící na chladném severu nakonec sledoval, jak Eg Larsen zkouší try-out v Liberci a právě u Letců. Kvůli hlavnímu městu nakonec dopadla druhá z variant.

„Nad dvěma roky v Česku rád přemítám. Šlo o nejlepší období života. Hrozně moc se toho v krátkém čase stalo jak v hokeji, tak škole i životě obecně,“ dodává a zdůrazňuje, že na klub nezapomněl.

A to i přesto, že v domovském Herningu strávil posledních tři a půl roku, s tamními Blue Fox hraje nejvyšší dánskou soutěž. „Je hezké hrát, kde člověk vyrostl. Výsledky zatím nebyly úplně nejlepší, na tom musíme pracovat v nadcházejících ročnících,“ míní Eg Larsen. Ve městě si otevřel malou IT firmu, zároveň minulý týden zdárně dokončil bakalářské studium multimediálního designu.

Návrat v roce 2018 každopádně nebyl nejsnažší, mísily se v něm rozdílné myšlenky. Na jednu stranu se těšil za rodinou, na druhou věděl, že mu budou zážitky z Prahy chybět. „Chtěl jsem si ještě něco užít a nabrat další zkušenosti, ovšem kapitolu ukončil hokej se studiem. Byl čas se přesunout zpět,“ dodal forvard, který se po letňanské štaci přesunul do Sparty. „S tátou jsme si ale říkali, že se někdy vrátíme a dáme si k obědu české koleno!“

S sebou na sever si odvezl i progres, v hokejovém vývoji dostal impuls, což sám potvrzuje. „Hlavně v Letňanech jsem měl pocit, že jsem se hodně zlepšil. V rodinném klubu je každý zapálený a hodně se hraje. Každý zápas jsme museli válčit o body, což pomohlo.“

Konkrétně vyzdvihuje bruslení a neváhá používat superlativa. „Připadal jsem si po návratu o hodně rychlejší, když jsem pak hrál v Dánsku. Ale nevím, jestli to nebyl jen pocit,“ usmívá se. Tipsport extraligu si nakonec nestihl okusit, i když ji dost sledoval. „U nás je profi soutěž hodně rychlá, ale není v ní tolik šikovnosti jako v Česku, kde hráči za žádné situace nevyhazují kotouče. Jsou obecně velmi vyzrálí v herních stylech, což se mi líbí.“

Z letňanských zážitků bez váhání vybírá běh do schodů. „Letní výšlapy na Letnou. Ikonická vzpomínka i v souvislosti s historií.“ Právě kvůli ryzí pozitivní zkušenosti dál s bývalými parťáky na dálku komunikuje. „Jednou za čas si napíšu s kluky z Letňan i Sparty, a plus také se dvěma rodinami Rouskovými a Geffertovými.“

A jak se vlastně cizinec v Česku cítí? „Jazyk byl trochu bariérou, ale zjistil jsem, že Češi se snaží vždy pomoct, pokud vidí, že to někdo potřebuje. Na ledě, ve městě... Vždy s úsměvem a smíchem,“ dodal Eg Larsen, který se chystá na další sezonu v domovině.

A kdo ví, třeba se na letňanském ledě ještě někdy prožene.