Odchovanci
pátek 16. dubna 2021

Vránův start: gól a jen chvála

Trénink, debut a gól! Jakub Vrána se uvedl v Detroitu stylově, na premiérovou trefu českého střelce totiž nemuseli fanoušci Red Wings čekat vůbec dlouho. Letňanský odchovanec pálil proti Chicagu, duel s Blackhawks (4:1) navíc svou ranou těsně po návratu z trestné lavice rozhodl. Co řekl o úvodním vystoupení 25letého křídla na slavné adrese detroitský trenér? A co sama druhá hvězda střetnutí?

Start z trestné lavice, rychlost a přesná střela švihem: „Jake the snake“ už se trefuje i v novém působišti. Detroitská premiéra Jakuba Vrány byla zalitá sluncem, český útočník předvedl kvalitní výkon, který korunoval gólem, navíc pomohl svému týmu k výhře.

Ta byla pro Blashillovu partu jubilejní, poprvé za sezonu zvítězila třikrát za sebou. Náhoda a souhra okolností? Ne tak docela, odchovanec Letců totiž ve 29. minutě vstřelil rozhodující branku duelu, Red Wings dotáhli kompaktní vystoupení k vítězství 4:1. „Byl to pro mě velký zápas. Vynikající týmová výhra, pracovali jsme skvěle. Jsem rád, že můj gól skončil dvěma body," radoval se nováček v kádru po premiéře.

A že bylo z čeho!

„Doufal jsem, že budeme mít puk na hokejkách, což se stalo. Přišla mi skvělá přihrávka, využil jsem své rychlosti. A jo, byl to skvělý pocit," culil se Vrána během interview s detroitskými komentátory. Podle Jeffa Blashilla šlo o velkou událost, kdyby 25letý střelec únik neproměnil, mohl by mít totiž vliv na jeho budoucí sebevědomí.

„Kdyby neskóroval, lhal bych vám, že nejde o velkou věc," pověděl s úsměvem americký kouč novinářům. „Realita je jiná. Pokud patříte mezi kluky, na něž se spoléhá, a vstřelíte první gól, můžete se nadechnout. Tlak nevzrůstá."

Situace před trefou byla přitom trochu paradoxní. Vrána musel odpykávat trest za příliš mnoho hráčů na ledě, pak zamířil směrem k bráně Kevina Lankinena přímo z boxu časoměřičů, jinak hrál celou dobu ve druhé formaci po boku Michaela Rasmussena a Valtteriho Filppuly. Na ledě nakonec strávil celkem 17 minut, takovou porci zapsal v dresu Capitals naposledy před měsícem a to jen jednou v posledních 22 zápasech.

Jakub Vrána na premiérovém tréninku s Detroitem Red Wings

V novém působišti se musel vzdát čísla třináct, to totiž neotřesitelně patří klubové legendě Pavlu Dacjukovi, který zanechal v dějinách zlatou stopu. Adaptace českého snajpra každopádně proběhla rychle. „Vše je pro mě nové. Poslední dny se toho stalo hodně. Soustředil jsem se, abych prostě dělal, co umím."

A co dál? Detroit čeká v noci z neděle na pondělí odvetu, už před premiérovým utkáním měl přitom Vrána o svém cíli jasno. „Vážně se těším, až budu moct dokázat, co ve mně je, a pomoct tady něco vybudovat..."

Na obojím začal pracovat už od první minuty.

Jakub Vrána na prvním tréninku s Detroitem

Čtěte také

Podcast hokej zblízka