Odchovanci
úterý 13. dubna 2021

Vrána letí do Detroitu!

Překvapení, šok a určitě jedna z největších výměn letošní uzávěrky přestupů. Odchovanec Letců Jakub Vrána nečekaně ukončuje nádhernou kapitolu hokejového života, poprvé v NHL totiž mění působiště. Z Washingtonu, s nímž vyhrál před třemi lety Stanley Cup, míří do Detroitu, který prochází obdobím radikální přestavby. Jak trejd vznikl, kdo se k němu vyjádřil a co pro 25leté křídlo vůbec znamená?

Příběh, který nabral nečekaný spád. Spojení Jakuba Vrány a Washingtonu mělo trvat dlouhé roky, nakonec se obě strany domluvily na roztržení pouta o něco dřív. I když s notným sentimentem. Letňanský odchovanec totiž v historii klubu zanechal výraznou stopu, navíc se stal miláčkem fanoušků a v budoucnosti měl nahradit jednoho z nejlepších střelců historie NHL Alexandra Ovečkina.

Proč tedy přišel nečekaný konec?

Musíme se vydat po stopách kariéry 25letého útočníka. Vrána byl draftovaný Capitals v roce 2014, klub ho bral z celkové 13. pozice pořadí. Na šanci v NHL si musel dlouho počkat, konkurence ho pustila do základní sestavy až o dvě sezony později. I ročník 2016/17 však strávil ještě napůl na farmě u Hershey Bears.

Pak to přišlo. Obrovská euforie, roky blahobytu. Washington získal hned nadcházející sezonu poprvé v historii Stanley Cup a talent z Ice Areny rozhodně nehrál minoritní roli, odměna pohárem byla sladká. Během aktuálního koronavirem posunutého ročníku ale nastalo dlouhé čekání. Klub dál sázel na Alexandra Ovečkina a Vrána na větší šanci nedosáhl.

Posuny sestavou a pobyty na tribuně vyvrcholily těsně před koncem uzávěrky přestupů. Přišel nečekaný trejd. Český útočník společně s Richardem Páníkem a volbami v draftu do Detroitu, opačným směrem se stěhuje Anthony Mantha. „O změnu si neřekl, ale viděl jsem frustrovaného hráče. Bylo to o řeči těla," komentoval generální manažer Caps Brian MacLellan.

Podle něj šikovný forvard očekával větší zodpovědnost a víc času na ledě. U Red Wings by mohl dostat obojí. Tým prochází přestavbou a místo v prvních dvou lajnách by měl mít Vrána jisté. Po sezoně mu navíc končí smlouva, takže jako omezený volný hráč bude mít mnohem větší příležitost k vyjednání dobrého kontraktu, doposud bral 3,35 milionu dolarů ročně. Budoucí finance prý byly zároveň jedním z důvodů výměny. „Hrálo to roli," přiznal MacLellan.

Jakub Vrána v bílém dresu

Trejd vzbuzuje u fanoušků obou táborů divoké reakce. Příznivci Capitals netají zklamání, které souvisí s hodnotou, již klub obdržel. Naopak v Detroitu jásají. „Anthony (Mantha) i Jakub jsou výborní hokejisté, je fér říct, že oba hrají pod průměrem svých historických statistik," komentoval GM nového Vránova působiště Steve Yzerman.

„Ve Washingtonu se mu dařilo, má velký talent. Doufáme, že u nás bude hrát větší roli a potvrdí svoji pozici," dodal přestupový stratég Red Wings. Jasno mají o vítězi výměny i média. „Detroit odvedl skvělou práci," hodnotil stroze například specialista stanice TSN Darren Dreger.

Ohlas situace vyvolala také u českého národního týmu, který se připravuje na mistrovství světa v Lotyšsku. Detroit si totiž s největší pravděpodobností nezahraje play off, kromě nových spoluhráčů Filipa Zadiny s Filipem Hronkem by tak mohl dorazit na šampionát i Vrána.

„Byli bychom hrozně rádi, kdyby jel. Pro reprezentaci by byl velkou posilou," přiznal manažer národního týmu Petr Nedvěd. „Jeho pozici by si museli určit trenéři, ale vidím Kubu mezi top šesti útočníky týmu," pokračoval bývalý vynikající hokejista.

Za mořem se mezitím loučí s 25letým útočníkem bývalí spoluhráči a dochází na emoce. „Skvělé roky po tvém boku, bratře, vše nejlepší do další kapitoly kariéry," napsal na své sociální sítě útočník Tom Wilson. Poprvé by si mohl snajpr s třináctkou (nyní již patnáctkou) na dresu v novém působišti zahrát už v noci ze čtvrtka na pátek, kdy Detroit nastoupí proti Chicagu.

Bude debut vydařený?

25 LET JAKUBA VRÁNY | Náš vztah mě dojímá, říká kouč

25 LET JAKUBA VRÁNY | Z talentu hvězdou. Jak šel čas?

25 LET JAKUBA VRÁNY | Otec o Letňanech: Byly unikátní

25 LET JAKUBA VRÁNY | Anketa: Obětavý dříč a velký vzor

Jakub Vrána v dresu Detroitu

Čtěte také

Podcast hokej zblízka