Pařík se připravoval na sezonu v Letňanech
čtvrtek 16. července 2020

Pařík o zámoří: Skvělá zkušenost, bylo hezké se vrátit

Má za sebou bláznivou premiérovou sezonu v zámoří. Odchovanec Letců Lukáš Pařík uhranul svými výkony americké Spokane, za nějž dokonce v jednom zápase současně vstřelil gól i vychytal nulu. O prázdninách si na přípravu vybral známý letňanský led, který si velmi dobře pamatuje z mládežnických výběrů. Vzpomínky se vracejí, koneckonců u Letců bruslil od první třídy až do staršího dorostu.

Přechod z Evropy do zámoří není lehký pro žádného hráče, Lukáš Pařík ho však zvládl na výbornou. Odchovanec Letců odchytal za Spokane ve Western Hockey League (WHL) celkem 32 zápasů s 91,7% úspěšností a 2,73 góly na zápas. Sám popisuje, že šlo o velkou školu. „Rozhodně to byla skvělá zkušenost. Jsem rád, že jsem tento krok udělal," komentoval.

Sezonu teprve 19letému brankáři i celému týmu narušil koronavirus. Mnoho hráčů z Evropy v Americe uvízlo, což naštěstí nebyl tento případ. „Bylo těžké se během pauzy udržovat v kondici... Ale ať už díky panu Jiřímu Černochovi nebo panu Martinu Láskovi, kteří mi dali možnost trénovat s nimi, jsem to měl jednodušší." Pařík si pro přípravu vybral letňanský led, který moc dobře zná. 

U Letců totiž působil od první třídy až do staršího dorostu, pak se přesunul k libereckým Bílým Tygrům. V ICE ARENĚ se mu vrátily vzpomínky. „Strávil jsem v klubu asi devět, deset sezon. Vzpomínky jsou v mé hlavě a navždy také zůstanou. I z toho důvodu je hezké se do Letňan vrátit." Nejvíc mu vyvstával z paměti finálový souboj o druhou ligu s Dvorem Králové z roku 2017.

Po dvou sezonách pod Ještědem slyšel Pařík své jméno na minulém draftu (2019), z 87. pozice si ho vybralo Los Angeles. Profesionální prostředí už ale panuje i o patro níž v juniorských soutěžích. „Největší rozdíl mezi evropskými a zámořskými ligam je v rychlosti a přístupu celého týmu. V zámoří berou juniorku jako profesionální soutěž a podle toho se také musíme chovat," vysvětloval.

Nejen v zámoří na sebe upozornil mimo jiné vstřeleným gólem a vychytanou nulou v jednom utkání najednou. Stalo se tak proti Kamloops Blazers, Spokane vyhrálo 3:0 a Pařík byl po právu vyhlášen hvězdou týdne. Kolem něj se strhla mediální lavina.

Fantastický Paříkův večer: Vychytal nulu a vstřelil gól

„Bylo to něco neskutečného. Během večera jsem byl na všech sociálních sítích, gratulovali mi v ten moment snad úplně všichni a nikdo tomu také nemohl uvěřit," žasl zpětně gólmanský talent. Na některých prvcích své hry musel i přesto v novém působišti hodně pracovat. „Největší posun jsem udělal během roku v rychlosti. Hřiště je menší, takže jsem celou svou hru musel hodně zrychlit." 

Pařík si zachytal také na domácím šampionátu do dvaceti let. Nastoupil v klíčové bitvě skupiny B s Američany, v níž národní tým vybojoval bod za prohru 3:4 po prodloužení. Reprezentace ale následně vypadla ve čtvrtfinále se Švédskem, kterému podlehla 0:5.

Další plány zatím urostlý gólman spřádat nemůže, situace v zámoří je stále rozbouřená. Dohrání NHL sice bylo naplánováno, lze však předpokládat, že mládežnické soutěže začnou až v klasickém termínu a odznova. „Žádné informace zatím o návratu nemám, připravovat dál bych se měl ale nejspíš v Liberci," zakončil vítěz ocenění ankety Letec sezony z roku 2016.

Čtěte také

Podcast hokej zblízka