Malí Letci se zúčastnili velké mezinárodní akce
sobota 14. prosince 2019

Obrovský úspěch v Maďarsku. Jak čtyřka dobyla stříbro

Kde? V maďarském Dunaújvárosi. Kdo? 20 týmů z osmi zemí. Řeč je o třídenním mezinárodním turnaji s názvem Santa Claus Cup, který před týdnem pořádal svůj 13. ročník. Ve střední Evropě nenajdete moc prestižnějších akcí pro děti do 10 let... Letňanští čtvrťáci byli krůček od toho, aby ji ovládli, a i tak přivezli velmi cenné stříbro. A znovu si jen potvrdili, že se vydali správnou cestou.

Kdo to nezažil na vlastní kůži, těžko si uvědomí, jak velký a organizovaný turnaj Santa Claus Cup je. Tradiční kluby z Česka, Slovenska nebo Maďarska doplnily týmy třeba z Ukrajiny nebo Slovinska. 

"Hlavním cílem bylo probojovat se z naší pětičlenné skupiny do finálové části, což se nám loni v kategorii U9 jen těsně nepovedlo," vzpomínal trenér Martin Hušpauer. "A už první zápas naznačil, jak těžký to bude turnaj."

Jenže Letci z loňské zkušenosti už dobře věděli, do čeho jdou...

Trenéři do Maďarska sestavili výběr ze svého až komfortně širokého kádru. Ne vždy rozhodovala jen hokejová zdatnost, při nominaci se kladl důraz i na komplexnost a turnajové pojetí kluků. 

Ostatně Hušpauer si všímal věcí kolem: "Neužil jsem si to jen po hokejové stránce, ale musím vyzdvihnout i dění v kabině, při rozcvičce, rozbruslení. Bylo vidět, že máme turnajovou pohodu, svůj svět, v němž se chce každý zodpovědně připravit na zápas. Kluci skvěle komunikovali, jeden se staral o druhého."  

U tak malých dětí tohle nemusí být zvykem.

Tenhle přístup ale přinášel ovoce. Letcům se po dvou výhrách, jedné remíze a jediné porážce se suverénními Košicemi podařilo ze základní skupiny projít ze 2. místa. 

Do finálové fáze pak doslova vlétli. "Cítil jsem tu pohodu v týmu od rána, každý zápas už byl pro nás finále a zdravě jsme to uchopili," líbilo se Hušpauerovi. 

Dalších pět vítězství a jedna remíza nakonec znamenalo v konečném zúčtování stříbrné medaile, což je obrovský úspěch. A úspěchy Letňanští sbírali i po individuální stránce: Konstantin Deyak byl vybrán do All Stars a stal se útočníkem turnaje.

"Každý hráč v týmu odvedl svůj maximální výkon, hrál nadoraz svých možností a někteří dokonce své hranice posunuli," nešetřil chválou kouč Letců. "Hráli jsme sebevědomě, ofenzivně, bruslařsky jsme patřili ke špičce turnaje a z mého pohledu do top 3, co se týče kolektivního pojetí hry, což mě neskutečně těší."

Však je to prvek, kterým se chce jeho mužstvo prezentovat i nadále. Agresivní napadání, odebírání a kontrola kotouče, přechod přes polovinu hřiště. Pohotové zakončení! 

"Naučili jsme se tady, že musíme mířit do spodních pater branky a nutit gólmany k zákrokům, jít za odraženými puky a důrazně chodit do branky. Protože kvalita gólmanů tam byla obrovská."

Hušpauer ale ocenil ještě někoho. "Úžasní rodiče nám vytvářeli hlasitou kulisu v ochozech. Bubnovali, mávali vlajkou, slavili každý gól. Tak velkou podporu jsme museli cítit každý okamžik."

Výsledkem byl kvalitní hokej, stříbrný pohár a spokojené úsměvy. "Každý hráč byl platný, každý měl silný zápas i gólově, každý se uměl prosadit. Nebyli jsme týmem dvou nebo tří hráčů, kteří táhnou ostatní. Vystupovali jsme jako komplexní celek s nadstandardními výkony jednotlivců a brankáře Míši Krajčíka, bez kterého bychom se nikam nedostali." Právě on byl vyhlášen nejlepším Letcem turnaje...

A tak se Letňanští už nemohou dočkat dalších výzev. Nabití sebedůvěrou a radostí z hokeje.

"Těším se na další turnaje a další naše hráče. Protože víme, že u nás ve čtyřce jich je daleko víc a není to jen o partě z Maďarska," věří Martin Hušpauer v sílu svého týmu a další dobývání met.

Čtěte také

Podcast hokej zblízka