Letci smetli Pelhřimov v baráži 3:0 na zápasy
sobota 09. března 2019

Obrovská úleva... Letňanský "A" tým se udržel ve II. lize!

Možná to byla až překvapivě krátká série. Jenže druholigový "A" tým šel důsledně za záchranou od začátku do konce. V očekávané baráži smetl Pelhřimov 3:0 na zápasy a národní soutěž udržel i pro příští sezonu. V posledním pátečním utkání Letci vyhráli 6:3, byť museli otáčet ztrátu 0:2 z úvodních tří minut. "Do Pelhřimova se už nikdo vracet nechtěl," komentoval úspěšnou baráž trenér Martin Rousek.

To on se před pár týdny z rozhodnutí klubu ujal trenérského kormidla, aby mužstvo pozvedl. A po boku dosavadního trenéra Jiřího Seidla v roli současného asistenta se mu nakonec povedlo Letňany zachránit.

Letci své dva domácí zápasy vyhráli 6:3, mezitím uspěli i na ledě Pelhřimova výsledkem 8:5. "Jestli mi bylo před baráží úzko? Nervózní určitě jste, když neznáte sílu soupeře. Ale po prvním utkání jsem viděl, že to můžeme brzy ukončit, pokud se vyvarujeme fatálním výpadkům," ulevil si kouč Rousek.

Ostatně jeden takový v páteční závěrečné bitvě přišel hned zkraje - už ve 3. minutě totiž Letňanští prohrávali 0:2. Před první přestávkou se jim ale dvěma rychlými góly podařilo srovnat a vývoj zápasu postupně otáčet.

"Přitom jsme kluky nabádali, že musíme začít dobře odzadu," mohl se už Rousek usmát při vzpomínce na krušné chvíle. "Soupeř hrál s menším počtem hráčů, třeba třetí zápas odehráli v jedenácti. A to těžko fyzicky zvládnete," oddychl si.

Mimochodem, série byla tak trochu pikantní i pro brankáře Petra Hamalčíka, jenž minulou sezonu na chvíli hostoval právě v Pelhřimově, tedy městě, kde vyrůstal.

Letci průběh všech tří zápasů kontrolovali. Soka do hry dostávali de facto jen polevením nebo vlastní lehkovážností.

Navzdory střelecké impotenci ze základní části se v průběhu baráže začali prosazovat i střelecky. Vždyť třeba v první bitvě útočník Dominik Barbora zaznamenal hattrick a dvě asistence. A stejně zářivou bilancí se mohl v dalším klání pochlubit i Martin Kotyra, jenž do sezony naskočil z trenérské funkce. A nakonec se stal nejproduktivnějším hráčem celé baráže za 4 góly a 5 asistencí.

Velkou zásluhu na tom všem měli hráči na výpomoc. Z prvoligové Slavie to bylo hned kvarteto a třeba David Kohút zaznamenal 1+8. Rousek si pochvaloval také Karla Klikorku, 17letého odchovance, který jinak působí v Mladé Boleslavi. 

"Bylo zásadní, že nám tihle kluci přišli pomoct, protože bez nich by to bylo hodně těžké. Tým z toho těžil," přiznal trenér. "A Koty? Jsem rád, že takhle bodově přispíval, vyhovovalo mu, že soupeř nebyl tak rychlý. Ale na to, kolik měl šancí, dal gólů ještě málo. Loni zakončoval s větším klidem," rýpl si.

Sám Rousek v pátek prožil dvojnásobně úspěšný večer, hned po vítězné baráži totiž na dálku sledoval, jak si v boji o postup do předkola play-off vede extraligová Sparta, kde hraje jeho 19letý syn Lukáš. 

I ta nakonec těžký úkol zvládla. A tak se letňanský kouč může těšit, že vše bude příště sledovat už přímo z hlediště pražské O2 areny.

"Přál bych si, aby Sparta ve Vítkovicích urvala aspoň jedno vítězství a my mohli v Praze vidět dva domácí zápasy," doufá. "Za Lukáše jsem samozřejmě rád, že to zvládli. Pro mě to byl hezký večer," uzavřel trenér, jenž se pro zbytek sezony vrací ke kormidlu dorostu.

Spát se mu odteď bude mnohem lépe. Hlavní cíl je v Letňanech splněn.

1. baráž:
Letňany - Pelhřimov 6:3 (1:1, 2:1, 3:1)
Branky a nahrávky: 5. Barbora (Kotyra, Kohút D.), 29. Hejda (Barbora, Valík), 36. Klikorka (Fabiánek), 48. Barbora (Kotyra, Kohút D.), 53. Barbora (Kohút D., Hejda), 58. Kohút D. (Barbora) - 19. Adam D. (Port, Kopic), 33. Kasalý (Adam D.), 44. Kopic (Moucha, Kasalý). Rozhodčí: Šperl - Ovsík, Marek. Diváci: 195.
2. baráž:
Pelhřimov - Letňany 5:8 (0:3, 2:3, 3:2)
Branky a nahrávky: 26. Dominik Kasalý (Kopic, Kohút), 36. Dominik Adam (Kaminsky), 44. Moucha (Kopic), 46. Moucha (Kopic), 52. Kaminsky (Dominik Adam) - 8. Kotyra (Kohút), 12. Klikorka (Vobořil, Beran), 13. Barbora (Kotyra), 23. Kotyra (Barbora, Kohút), 25. Horák (Klikorka), 35. Horák (Klikorka, Beran), 43. Procházka (Kotyra), 51. Kotyra (Barbora). Rozhodčí: Jílek - Šimánek, Ing. Oudes.
3. baráž:
Letňany - Pelhřimov 6:3 (2:2, 1:0, 3:1)
Branky a nahrávky: 18. Valík (Kotyra, Kohút D.), 18. Horák (Nedorost), 28. Fabiánek (Beran), 47. Kotyra (Kohút D.), 55. Valík (Hejda, Kohút D.), 55. Heldák (Fabiánek) - 1. Adam D. (Kopic), 3. Zadražil (Kříž, Moucha), 60. Zadražil (Port, Votápek). Rozhodčí: Horáček - Žídek, Svoboda. Diváci: 250.

Čtěte také

Podcast hokej zblízka