Letci zakončí základní část proti Vrchlabí
pondělí 25. února 2019

Hokejový svátek! Mladíci z "áčka" vyzvou Bednáře a spol.

Takový zápas tu ještě nebyl a kdoví, jestli zase někdy bude. Do Letňan v úterý zamíří Vrchlabí, které má prvoligové ambice a s nimi i kádr našlapaný hvězdnými jmény. V akci tak můžete spatřit zkušený tým v čele s uznávanou osobností Jaroslavem Bednářem. "Bude to pro naše kluky svátek," myslí si kouč "áčka" Martin Rousek. Utkání, které v Ice Areně začíná od 18.00, si nenechte ujít.

Už na začátku března čeká druholigové Letce klíčová baráž o udržení v soutěži. Na závěr základní části tak nemohli dostat větší prověrku.

Do Ice Areny zavítá vedoucí lídr skupiny Střed, který se od začátku sezony netají postupovými ambicemi. Proto sestavil hvězdami našlapaný kádr, který má zkušeností na rozdávání.

Dvě největší esa netřeba představovat - Jaroslav Bednář ještě loni táhl extraligový Hradec Králové, pražská Sparta se dokonce rozhodla, že Jaroslava Hlinku využije ještě pro zbytek letošní sezony. Oba borci přitom plánovali s aktivní kariérou už skončit. 

Jenže Bednář v roli sportovního manažera Mountfieldu dlouho bez bruslí nevydržel, a tak od prosince začal vypomáhat Vrchlabí. Zanedlouho přemluvil i Hlinku, s nímž během léta chodil do letňanské Ice Areny na pravidelné "sranda mače" hokejových veteránů. 

Hlinka však do utkání v Letňanech nakonec nenastoupí a ve Vrchlabí nejspíš končí. Sparta ho totiž plánuje využít už pro středeční extraligovou dohrávku s Třincem. I tak by to mohl být velmi atraktivní zápas. 

A to i přesto, že ve II. lize už o moc nejde, protože karty jsou rozdány. Zatímco Vrchlabí jde do play-off z prvního místa skupiny Střed, Letci jsou odkázáni do baráže. Ve srovnání s úterním sokem nasbírali během sezony jen 22 bodů, tedy o 54 méně. 

"Poslední tři zápasy vnímáme jako přípravu na důležitou baráž, ale tohle by měl být pro kluky svátek," doufá trenér Martin Rousek. "Věřím, že se náš tým bude chtít proti takovýmto hráčům vytáhnout."

První vzájemná konfrontace v sezoně skončila 5:1 ve prospěch Vrchlabí, to ale Bednář s Hlinkou nehráli. Mimochodem - oba se během své bohaté kariéry dostali do NHL, oba mají za sebou dlouholetá zahraniční angažmá a oba sbírali medaile na mistrovství světa. Oběma je přitom 42 let.

Přehled ve hře ale mají stále neocenitelný, stejně jako zkušenosti, jež sbírali všude možné po světě. Ovšem Vrchlabí není pouze o těchto dvou útočnících - v jeho řadách jsou například beci Josef Vašíček s Martinem Vágnerem či forvardi Pavel Mrňa s Michalem Pšurným, rovněž hráči, kteří mají mnoho startů v nejvyšší soutěži. 

Letci nevyhráli už šest utkání v řadě, během této série se rozhodli vyměnit hlavního trenéra. Naposledy v sobotu podlehli doma 0:5 Jablonci nad Nisou. 

I Vrchlabí ale v posledních dvou zápasech překvapivě prohrálo, zato předtím si připsalo rekordní vítězství v soutěži, když doslova rozdrtilo 15:0 Řisuty. 

"Já se na ten zápas těším moc," přiznává letňanský zadák Jakub Kučera. "Ale nemyslím si, že se budeme soustředit na jednoho hráče. U nich může udeřit každá formace."

Trenér Rousek bude i tentokrát ladit mužstvo na barážovou bitvu s Pelhřimovem, která startuje už následující víkend. Zatím si ve své nové roli utvářel poznatky především o vlastním kádru.

"Co jsem zjistil? Že když dostaneme gól, tak se rozsypeme a začneme bláznit především v obranném pásmu," nabádá. "Chybí nám klid, a to nejen v obraně, ale i v útoku. Třeba proti Jablonci jsme jeli přečíslení tři na jednoho. Dopadlo to tak, že puk skončil v rohu..."

Klíčová bitva teprve přijde, v úterý je na řadě hokejový svátek proti uznávaným velikánům. Vstupné je tradiční: 60 Kč pro dospělé, 30 Kč pro děti a zdarma pro děti v domácím dresu. 

Přijďte Letce povzbudit. Očekává se diváky nabitá aréna. V závěru základní části nemohl přijet lepší soupeř.

Čtěte také

Podcast hokej zblízka