Bývalý kapitán "áčka" v nové roli trenéra
pondělí 17. září 2018

Kotyru těší výhry víc jako kouče. Návrat nezvažuju, říká

V "A" týmu loni patřil mezi ústřední postavy, ale teď zápasy hodnotí jako kouč. "Ta práce mě naplňuje," tvrdí Martin Kotyra, jenž se po odstoupení Davida Pojkara chopil role trenérova asistenta. Někdejší kapitán letňanských mužů teď pomáhá svými radami ze střídačky a po sobotní výhře 6:3 z Dvora Králové má o to lepší pocit. "Prožívám to jinak. Mám z vítězství větší radost," přiznává na rovinu.

Vážně to tak vnímáte?
Jasně. Mě ta práce opravdu naplňuje, už jsem to poznal dřív u prcků (trénuje zároveň i mládežnické týmy - pozn. red.). Teď stojím na střídačce a mám z vítězství ještě větší radost, než když jsem hrál. Přijde mi fajn, že můžu někomu něco poradit. A že tím můžu třeba malou měrou přispět k vítězství.

Co tedy rozhodlo o tom sobotním ve Dvoře Králové?
Skvělý začátek, kdy jsme dali dva rychlé góly. Pak výborný výkon brankáře Dominika Šorfa. A taky pasáž v polovině zápasu. Vedli jsme 2:0, soupeř snížil a my si vzali oddechový čas, protože to pro nás nevypadalo dobře. Zbytečně jsme bláznili a mužstvo potřebovalo uklidnit. Hned po time-outu jsme dali gól a v rozmezí minuty přidali další dva. Pak už jsme ten zápas kontrolovali.

Asi to jsou hodně cenné body, souhlasíte?
Samozřejmě, je začátek sezony a nám se podařilo vyhrát hned ve druhém kole, navíc venku. To je super! Na to, že se tak mladé mužstvo skládalo na poslední chvíli... Já v něm vidím velký potenciál, větší než v tom loňském.

Vážně? Proč myslíte?
Jsou tu ještě mladší kluci, ale v některých věcech mi přijdou i šikovnější. A je na nich vidět obrovská chuť. Jenom potřebují někam nasměrovat, aby se jejich hra ubírala správným směrem. Občas jsou ještě takoví vybláznění, ale nasazení a bojovnost se jim nedá upřít. A to se mi líbí.

Neuvažujete, že byste v průběhu sezony i vy ještě oblékl výstroj?
(usměje se) Myslím, že k tomu nedojde.

O tom jste přesvědčený?
Nikdy neříkej nikdy, ale já už si to přehodnotil v hlavě a mám srovnané priority. Nevylučuji to úplně, stát se může cokoliv, ale momentálně nad tím vůbec neuvažuji.

Myslíte, že vám loňská role kapitána pomohla k tomu, abyste si jako takhle mladý trenér získal v "A" mužstvu respekt?
Možné to je. Kluci se mě občas zeptají, jaké to bylo minulý rok, vnímají, že jsem byl součástí týmu. Ale přehnaný respekt necítím a ani nechci. Když jsem ale měl ve Dvoře Králové hodnotit utkání, pamatovali si mě i tamní redaktoři, což docela potěšilo. Teď je tu nová výzva a mě ta práce trenéra fakt baví.

Čtěte také

Podcast hokej zblízka