Letci se postupně zapojují do tréninku
čtvrtek 02. srpna 2018

Měsíc ostré přípravy. Juniory a "áčko" už čekají zápasy

Už jen něco přes měsíc zbývá do startu nové sezony. Poslední fáze ostré přípravy Letcům začala s příchodem srpna. Na ledě již tento týden trénují letňanské "áčko" i junioři, ve čtvrtek se k nim přidali i žáci sedmé třídy. Ostatní týmy se do procesu zapojí v průběhu následujících dvou týdnů. Na programu jsou soustředění, turnaje, doufázové tréninky i přípravná utkání. A možná nějaký ten teambuilding.

Vůbec první přátelský zápas sehrají už tento pátek doma proti Kobře junioři, o den později se pro změnu v Braníku utká se stejným soupeřem i "áčko". Zatím ve velmi improvizované sestavě, protože skladba kádru nemá vůbec definitivní podobu.

"Mnozí, kteří s námi trénovali celé jaro, teď zkouší angažmá jinde, takže musíme čekat, jak se všechno vykrystalizuje," tvrdí šéftrenér nejstarších kategorií Jiří Vrba. "Těžko k tomu nyní říct něco víc. Začali jsme teprve v pondělí."

Už teď ale trenéři řeší první komplikace. Nebo spíš čekají, jak se vyvrbí otázka gólmanů. David Pírs i Petr Hamalčík, spolehlivá dvojice z loňské sezony, je prý na zkoušce v prvoligové Kadani, jenže na severu Čech zatím nevědí, zda vůbec do sezony kvůli financím vstoupí. "Víc informací zatím nemám," krčí rameny Vrba.

To juniorka zahájila přípravu s dvaceti hráči a pěti brankáři, převážně odchovanci Letňan. Hlavní trenér Tomáš Blažek ale netají, že čeká ještě na doplnění kádru. "Někteří junioři, kteří se neprosadí v extraligovém týmu Slavie a Sparty, asi přijdou k nám," tuší. 

Ve stávající sestavě zatím nechce dělat rozdíly. "Kluci se budou mezi sebou poměřovat a bojovat o místo," říká trenér Blažek a od poloviny srpna chce mužstvu naordinovat dvoufázové tréninky.

To dorost se do přípravy zapojí až po tomto víkendu, kouč Martin Rousek ale nedokáže odhadnout, v jakém počtu. A narovinu přiznává: "Mám hrůzu z toho, kolik kluků mi přijde na první trénink, protože suchou přípravu jsme během posledních dvou červnových týdnů končili jen v šesti lidech. Zdá se mi, že většina sem chodí spíš do kroužku."

Od 11. srpna ale už jeho svěřenci naskočí do zápasové přípravy. Na konci měsíce dokonce sehrají přátelský duel s tradičně silnou Spartou, která má v extralize titulové ambice. 

Kompletní rozpis přátelských zápasů v jednotlivých kategoriích se dozvíte v sekci ZÁPASY.

Jako první z žáků rozjeli přípravu na ledě i na suchu hráči 7. třídy. Jejich kouč Marek Čurilla pro to má jednoduchý důvod. Jednak sedmáci rozehrají od úterý mezinárodní turnaj Challenger Cup, "takže se na to musíme trochu připravit," tvrdí. "A taky si myslím, že měsíc volna je dostačující, protože pak by letní příprava ztrácela efektivitu." S týmem v srpnu plánuje soustředění v Poděbradech.

Jako první ho však budou absolvovat osmáci, a to už příští týden. Do osvědčeného Mělníka s nimi jede i kouč Ladislav Kadaně, jenž nakonec dostane v sezoně na starost ještě jednu třídu. 

Pozice hlavního kouče u šestky se kvůli pracovním důvodům vzdal Marek Horáček, který odteď bude už jen částečně vypomáhat. "Měl bych to zvládat," líčí trenér Kadaně, jenž tak nebude moci nakonec působit jako asistent u dorostu. Náhrada za něj se zatím řeší.

Na žákovské třídy bude znovu dohlížet Martin Rousek, který má zároveň i funkci šéftrenéra mládeže. "Srpnovou náplní je se do toho zpátky dostat - od techniky bruslení, přes práci s pukem až po individuální činnost."

On sám spíš preferuje, aby rodiče nechali během července své děti od hokeje maximálně odpočinout a nebrali je ani na kempy či individuální tréninky. 

"Měsíc až měsíc a půl pauzy je ideální. Ať si děti do sedmé třídy užívají prázdniny, protože od osmé si toho už moc neužijí. Není na škodu věnovat se během té doby ostatním sportům a od hokeje si odpočinout i psychicky. Ty děti stejně pořád něco dělají a jsou v pohybu," myslí si.

Jakmile se Letci zapojí do srpnové přípravy, pak už budou v tréninkovém procesu v průměru šest dní v týdnu. I proto možná do něj pětka i šestka naskočí až s blížící se polovinou měsíce.

To ale neznamená, že si všichni nemohou společně užít i zábavu mimo led. Třeba návštěvou Mercuria Laser Game, která teď Letcům nabízí výhodné akce. Ideální teambuilding, co říkáte?

Čtěte také

Podcast hokej zblízka