Klub dal zkušenému kouči novou funkci
čtvrtek 05. dubna 2018

Rousek šéftrenérem žáků: Zaměříme se na děti, plánuje

Hokejové Letňany zpřísní dozor nad žákovskými kategoriemi, proto vedení Letců jmenovalo Martina Rouska do nové funkce. Zkušený kouč, jenž od příští sezony povede dorost, by měl být zároveň i šéftrenérem žákovských tříd. V praxi to znamená pravidelné mítinky s trenéry, jednotná koncepce klubu, komunikace s rodiči či výpomoc v jednotlivých týmech. "Těším se na to," přiznává Rousek.

Už víte, co chcete změnit ze všeho nejdříve?
Nemyslím si, že se to tady doposud dělalo nějak špatně, kluci trenéři mají dobré tréninky. Záleží spíš od kategorie, kde a jak chtějí děti na sobě pracovat. Třeba poslední sezonu se trochu objevila propast v osmé třídě, tomu chceme do budoucna zabránit. Rádi bychom se vrátili o čtyři, pět let zpátky, kde jsme měli nahoře mladší i starší dorost. Na to by bylo dobré navázat. 

Můžete tedy popsat vaši budoucí pracovní náplň?
Ze všeho nejdřív musíme nějakým směrem nastavit jednotnou koncepci klubu. Já budu s ostatními trenéry v pravidelném kontaktu, chci s nimi komunikovat, dělat pravidelné mítinky, kde si povíme, co se dělá dobře, v čem přidat, jestli se v tu nebo onu dobu zaměříme víc na bruslení nebo herní činnost. Za měsíc začíná letní příprava - osobně si třeba myslím, že bychom se na suchu měli hodně soustředit na rychlost. A hrát častěji hry. To teď dětem nejvíc chybí, herní myšlení.

Od letní přípravy bude mít klub k dispozici sportovní halu. Vítáte to?
Samozřejmě, to je moc dobře. Je to kousek, budu se na ty tréninky chodit pravidelně dívat. Opravdu bych rád, kdybychom dělali hodně cvičení do rychlosti, do změny směru, na dynamiku. Proč pořád skákat? To samé na ledě - někdy mi přijde, že děti zbytečně dlouho bruslí, takže navrhuju spíš všechno do rychlosti. Ale to vše ještě probereme s ostatními trenéry.

Jak si s nimi představujete komunikaci?
Rozhodně jim nechci nic přikazovat, spíš věcně komunikovat. Budeme si plánovat mítinky, kde si povíme, co se daří a co ne, co navrhujeme dál, na co se připravit nebo jak si to ostatní kluci představují. Byl bych strašně rád, kdyby se nám zase povedlo vychovat někoho z dob Jakuba Vrány, Venci Karabáčka, Franty Hrdinky. Byl bych šťastný, kdybychom sem vrátili extraligu dorostu a zase nám v něm zůstávali hráči.

Říká se, že největší příležitost k návratu do extraligy se nabízí hned v sezoně po sestupu. Souhlasíte?
Možná se to říká, ale taky se říká o některých dětech, že jsou talentované. Jenže na tom nezáleží, důležité je, jestli ty děti u hokeje vydrží. Znal jsem hodně talentované hráče, kteří buď zpohodlněli, nebo s hokejem skončili úplně. Uvidíme, co se nám v příští sezoně podaří. Ale já se už na novou roli těším

Plánujete být s každou třídou na ledě?
Ano, alespoň jednou týdně bych měl být na ledě opravdu s každou. Budu pendlovat mezi všemi týmy a pečlivě je sledovat. V technice a v bruslení mohou být mezi hráči rozdíly, ale bojovnost by měla být na stejné úrovni každého hráče. Tu chci vidět v každém mužstvu, to říkám už dopředu.

Ve vaší kompetenci by měla být také komunikace s rodiči. Jste na to připraven?
Pamatují se tu některé případy a já bych chtěl, aby se to trochu uklidnilo. Rád si s rodiči ve slušnosti popovídám, jen upozorňuji, že mi vadí, když rodiče řeší cizí děti. Nemyslím si, že tady chce nějaký trenér záměrně někomu ublížit, i když chápu, že každý rodič chce, aby jejich dítě hrálo co nejvíce... Já nemám problém, když za mnou někdo přijde, rád se na to dítě podrobně podívám v tréninku i v zápase. Ale podotýkám, že záleží i na docházce. Protože pokud bude mít dítě 30% docházku, je zbytečné si stěžovat.

Čtěte také

Podcast hokej zblízka