Letci ve Vsetíně slaví po třinácti porážkách
pátek 24. listopadu 2017

Na Black Friday konec černé série! Starší dorost vyhrál

Trvalo to dlouhých 70 dní. Čtrnáct zápasů. 840 minut hracího času... Po zoufalém čekání na výhru se starší dorost konečně dočkal. Extraligovou skupinu o udržení zahájil vítězstvím 3:2 ve Vsetíně, kde zvládl samostatné nájezdy. Byť dvakrát přišel o vedení v zápase a domácího soupeře nechal srovnat ve vlastní přesilovce. I dva body ale mají cenu zlata. Letci teď musí vyhrávat pravidelně.

Pokud se chtějí udržet v nejvyšší soutěži, nic jiného jim nezbývá. Současná situace je totiž mimořádně vážná. Stačí se už na startu nové skupiny podívat na tabulku, kde se týmům započítávají body z celé sezony. 

Letňany od záchrany dělí ještě hodně bodů.

S pátečními dvěma jich mají celkem čtyři, jedinkrát a naposledy vyhrály 15. září v Mladé Boleslavi - také po nájezdech. Od té doby sbíraly 13 proher v řadě. Prokletí se jim podařilo prolomit až na takzvaný Black Friday, kdy se dá nakupovat za přehnaně levné ceny. Výhra ve Vsetíně ale rozhodně zadarmo nebyla.

Od nesestupových pozic, kde je nejblíže Litvínov, momentálně Letce dělí pět bodů, osmý Havlíčkův Brod má už desetibodový náskok. Právě s těmito soupeři Letci sehrají extrémně důležitý dvojzápas příští víkend. 

"Jednoznačně potřebujeme uhrát šest bodů, protože ztrátu zatím máme velikou," uvědomuje si jeden z koučů Martin Rousek. Jenže Letci v této fázi potřebují bodovat v každém utkání. 

Což se jim hned na začátku povedlo ve Vsetíně, který je v tabulce třetí. I to je důkaz, v jak těžké skupině předtím hráli. Nic proto není dopředu ztraceno.

Páteční výhra je povzbuzením, byť měli Pražané nakročeno ke třem bodům. Dvakrát v utkání vedli, poprvé dokonce už po 30 vteřinách. V 52. minutě však zbytečně nechali ujet soupeřova hráče ve vlastní přesilovce, čehož Vsetín využil. O výsledek se nakonec museli strachovat, když v závěru v početní nevýhodě čelili domácímu tlaku. "Takže ty dva body určitě bereme," odfoukl si Rousek.

Samostatné nájezdy rozhodli tři letňanští exekutoři, rozdílový gól byl připsán Michaelu Krutilovi. Obrovský podíl na úspěchu ale měl i brankář Petr Hamalčík, jenž v rozstřelu inkasoval jedinkrát a v utkání čelil celkem 49 střelám.

"Podržel nás v důležitých momentech. Ale celkově tým nezahrál špatně," pochválil trenér. "Bohužel naše koncovka je žalostná, šance zakončujeme dloubáčky. Dokud se to nezmění, máme problémy."

Přesto Rousek v posledním týdnu viděl velké zlepšení. "Na trénincích to mělo nasazení, kluci dělají věci naplno, hrají obětavě. I teď v zápase bylo vidět, že když hrajeme víc na puku, tak je to hned znát. Na tomhle je potřeba stavět, protože máme nůž na krku," burcuje Rousek mužstvo.

V neděli Letce čeká volno, za týden už další nesmírně důležité bitvy. Šance na záchranu nejsou ztraceny.

Vsetín - HC Letci 2:3sn (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 10. Jenáček (Ondračka, Půček), 52. Matiaško (Jenáček, Půček) - 1. Valdhans (Pejchal, Soukup), 49. Schönbauer (Valdhaus), rozh. náj. Krutil. Rozhodčí: Kašík - Novotná, Doleček. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 97. Střely na branku: 49:26.

Čtěte také

Podcast hokej zblízka