Skóre za posledních 8 zápasů mají Letci 2:39
úterý 14. listopadu 2017

Jak z té krize? Starší dorost čeká nejtěžší boj o záchranu

Ve své skupině je beznadějně poslední, v dosavadní sezoně dokázal urvat jediné vítězství za dva body. Starší dorost Letňan se ocitá v krizi, ze které se ne a ne vymanit. Vždyť v posledních osmi zápasech vstřelil pouhé dva góly, za stejné období od 7. října do 7. listopadu má děsivé skóre 2:39. Po první fázi základní části zůstane na sestupových příčkách. Letošní boj o udržení bude nejtěžší za poslední roky.

Je to dost svízelná situace. Téměř totožná s tou, v jaké se nacházejí také mladší dorostenci. Přesto má starší dorost o něco nadějnější vyhlídky na záchranu, byť zatím nasbíral méně bodů.

Až totiž po reprezentační přestávce zakončí první fázi základní části utkáním v Liberci, všech pět extraligových skupin se sloučí a vytvoří se dvě nadstavby. A na rozdíl od mladšího ročníku tak budou mít starší Letci šanci urvat body proti týmům, které letos ještě nepotkali.

Jenže k tomu je potřeba mnoho věcí změnit.

Asi nejzásadnějším problémem je do popela vyhaslá sebedůvěra. Mužstvo Jiřího Seidla a Martina Rouska ještě nevyhrálo ani jednou za tři body - a to jak v ostré soutěži, tak i v přípravě. Jediný úspěch zaznamenalo 15. září, když bralo vítězství 2:1 po samostatných nájezdech v Mladé Boleslavi. Od té doby nic.

Snaha se postupem času přeměnila ve zmar, Letci nedokázali skórovat hned v šesti z osmi posledních zápasů. Černá série se celkem protáhla už na dvanáct porážek v řadě, čímž na tým padla psychická deka. 

Bylo by potřeba to dlouhé čekání co nejdříve ukončit, je tu však jedna zásadní otázka - jak? Těch pokusů už bylo přehršel. A nic se nehýbe k lepšímu...

Trenéři vidí různé příčiny. "Tu největší ve špatném řešení situací," vysvětluje Martin Rousek. "Kluci mají v sobě určité návyky, které je těžké odstranit. Mužstvu chybí sebevědomí, bojí se něco udělat. Nemáme nikoho, kdo by to vzal na sebe."

I poslední týden se v dohrávce 12. kola se Slavií projevilo několik podstatných věcí. 

"Třeba řešení dva na jednoho, kdy si dáme nesmyslnou přihrávku nebo hrajeme na obsazeného hráče, Nebo jiná situace: měli jsme jednoho hráče za soupeřovou brankou a druhého před ní. Místo toho, abychom vyjeli do předbrankového prostoru nebo se ten druhý uvolnil, oba skončili v rohu, kde to tolik nebolí. Tohle mě už vážně naštvalo," vyjmenovává Rousek. 

Trenérům vůbec vadí malá odvaha hráčů. Do předbrankového prostoru se prý bojí chodit i v trénincích. Slabá efektivita a tím i nízká produktivita je pak samostatnou kapitolou.

Ostatně statistiky mluví jasně: Letci mají po 15 zápasech skóre 17:67. To je strašidelný průměr skoro 1 vstřeleného gólu na 1 odehraný zápas. Méně branek ze všech 25 týmů v soutěži už dalo jen absolutně poslední Warrior Brno.

Proti Slavii se tristní koncovka znovu ukázala, když Letci ujížděli třikrát sami na branku. "Já už ale několik vteřin předtím poznám, co ten hráč udělá - když kvedlá puk před sebou, je jasné, že nevystřelí a půjde s kličkou do bekhendu. Samozřejmě jsme to neproměnili ani jednou," povídá Rousek. Seidl to přikládá i psychickému rozpoložení svých svěřenců. "V oslabení náš hráč vypíchl puk, ujížděl sám na bránu a najednou ho nechal za sebou. To už není neuměním, to je bohužel o hlavě."  

Oba trenéři by si rovněž přáli delší čas držení puku v útočném pásmu, naopak na úkor toho v obranném. "Kluci se bojí něco zkusit, radši to naslepo odhodí. My jim ale hlavu neutrhneme, když se jim něco nepovede."

Jenže vše souvisí s tím, co tu už bylo zmíněno výše. Pokud čas od času nevyhrajete, chtě nechtě si přestanete věřit.

Je třeba připomenout, že loňský tým staršího dorostu byl mnohem kvalitnější. Měl dvě úderné formace v čele s Lukášem Rouskem, který - už jako hráč Sparty - třeba nyní absolvoval akci reprezentační devatenáctky.

Jeho otce zatím zklamaly výkony některých druhoročáků, kteří měli tým původně táhnout. A nabízí srovnání: "Projížděl jsem si loňské statistiky a i šestý útočník měl tehdy po 15 zápasech 9 kanadských bodů. Letos? Náš nejproduktivnější hráč má ve stejném období bodů pět, což hovoří asi za vše."

Co s tím...?

Přitom dospělý "A" tým už některé individuality využívá pro své potřeby ve II. národní lize. "Ano, tam to mohou poctivě odpracovat. Ale nám chybí vyloženě tvůrce hry, který by utkání strhl na svou stranu," uvažuje trenér Rousek.

Je více než jasné, jak extrémně důležitý bude vstup do blížící se nadstavby. 

"Přitom v posledních zápasech jsme si dokázali, že dokážeme alespoň polovinu času s velmi kvalitními týmy hrát vyrovnanou partii," snaží se na závěr najít pozitiva trenéři. "Jenže jakmile dostaneme dva góly, každý si začne dělat, co chce, a nastává chaos."

V ní se bude počítat každý bod. A pokud Letci chtějí nejvyšší soutěž zachránit, potřebují co nejdříve odstartovat stíhací jízdu. V konečném součtu totiž spadnou dva nejhorší celky a Letňany jsou momentálně předposlední.

V tak složité sezoně od postupu do extraligy starší dorost ještě nebyl.

Že to bude o to těžší, naznačuje fakt, že jsou v sestupových vodách namočeny i tradiční hokejové kluby. Letce žádní "nazdárkové" nečekají.

Čtěte také

Podcast hokej zblízka