Letci se utkají s oběma S, Libercem i Boleslaví
čtvrtek 22. června 2017

Skupina smrti. Starší dorost čeká soupeření v těžké váze

Kalkulovat je příliš předčasné, ale jedno snad s předstihem lze říci už nyní: starší dorost nečeká vůbec jednoduchá sezona. Tím spíš, že se v extralize mění hrací systém a Letci byli nalosováni do extrémně těžké skupiny - v pětičlenné konkurenci se čtyřkolově střetnou se Spartou, Slavií, Libercem a Mladou Boleslaví. Přesto se trenéři snaží hledat alespoň nějaká pozitiva, která by se neměla přehlížet.

Zatímco dosud se hrálo ve třech skupinách po osmi týmech, od nové sezony bude skupin pět a v každé jen pět mužstev. Letci dost možná "vyfasovali" jednu z nejtěžších variant, kde nebude slabého soupeře.

"Moc jsem nevěřil, že se k tomuto systému řídící orgány rozhodnou, ale stalo se," neskrýval překvapení nový trenér Letců Jiří Seidl. "Už jsem to říkal po svém příchodu - budeme muset sázet na bojovnost a nasazení. V téhle skupině nečekejte, že budeme hrát nějaké přestřelky."

Síla tradičních soupeřů je obecně známa, tak snad jen velmi stručně: Sparta v mládeži už tradičně patří k top klubům, Liberec si do své akademie stahuje posily ze všech koutů republiky, na výchovu talentů dbá i Slavia a do mládeže v poslední době investuje také Mladá Boleslav.

Pravda, každá sezona je jiná a síla jednotlivých ročníků se v dorostech různě mění, ale není na škodu si připomenout, že se i s těmito soupeři dá hrát. Důkazem je třeba uplynulá sezona - Letci ze čtyř bitev se Slavií urvali dvě výhry a poloviční úspěšnost měli i ve dvou zápasech v extraligové nadstavbě proti Mladé Boleslavi.

Jenže loni v Letňanech hrál poměrně dost silný tým. A o síle toho nadcházejícího se zatím příliš neví.

"Letos to bude vůbec nejtěžší," tuší i druhý kouč v mužstvu Martin Rousek. "Myslím, že máme velmi slušnou obranu a v brance bychom taky neměli mít problémy. Ale asi chvíli budeme hledat zakončovatele v útoku, protože nemáme moc gólové hráče."

Letňany opustilo několik starších útočníků, kteří se rozutekli do juniorek v jiných klubech. "A nám tu zůstalo 30 gólů z minulé sezony," vypočítává Rousek při pohledu na svůj kádr. "Rozlosování je těžké pro více klubů, ale my si asi opravdu zahrajeme ve skupině smrti. Doufám, že se tu nějaký střelec gólově projeví. Protože v téhle oblasti nás zatím tlačí bota."

Něco pozitivního se dá ale přece jen najít...

Tak především bude mnohem méně cestování - vždyť nejdále leží 100 km daleko Liberec. A pak je tu ještě jedna věc: "Doteď jsme víc zápasů hráli v těžké základní skupině a nadstavbu měli jen dvoukolovou," připomíná Rousek. Teď to má být přesně naopak - více příležitostí bodovat bude právě v nadstavbě s papírově slabšími soupeři, kde Letci odehrají větší počet utkání.

Z extraligy tradičně sestoupí poslední dva týmy v konečné tabulce, českou elitu mimo jiné doplňuje i rakouský Salzburg. Letňany čeká ve skupině B těžká premiéra na ledě Sparty 8. září, hned den nato doma přivítají Slavii. Vzhledem k lichému počtu mužstev bude v každém kole vždycky jedno stát.

Trenéři počítají s tím, že se hned od začátku nemusí bodově dařit, a tak se připravují i na roli psychologa. Třeba předloni byla právě mentální stránka v boji o záchranu velmi důležitá. Na tehdejší tým po dlouhé sérii porážek padla psychická deka. A impulz mu dodala až trenérská výměna.

"Je jasné, že musíme kluky v těžkých chvílích podržet," přemýšlí Jiří Seidl. "Na druhou stranu všechno začíná od hráčů, od jejich přístupu k tréninku i zápasu, od jejich odpovědnosti k týmu a herní disciplíny. Nemohou počítat s tím, že do toho dají 50 % a ostatní zařídí trenéři. Ale až ty slabší chvíle přijdou - jako že přijdou na každé mužstvo - jsme tu od toho, aby se s tím něco dělalo."

Nový kouč se s týmem seznamuje od první poloviny května. Za tu dobu si už určitou představu udělal.

"V přípravě je 23 kluků, ale kostru týmu tvoří hráči, kteří na sobě chtějí pracovat a nemusíme je do ničeho nutit," všímá si. "Jsou tam ale i tací, kteří nejsou zvyklí moc pracovat a je potřeba je popostrkávat. Jde o to, aby si to každý srovnal v hlavě, co vlastně chce a proč to dělá. Zdůrazňovat jim, že mají makat naplno? To by měli vědět oni sami automaticky."

Staršímu dorostu končí "suchá" příprava na konci června, 24. července se kádr sejde znovu. Na začátku srpna už odstartuje série přípravných zápasů. A začne se chystat na soupeření s těžkou vahou.

SLOŽENÍ SKUPIN V EXTRALIZE STARŠÍHO DOROSTU

Skupina A:
Chomutov, Karlovy Vary, Kladno, Litvínov, Plzeň

Skupina B:
Sparta Praha, Slavia Praha, Letňany, Liberec, Mladá Boleslav

Skupina C:
České Budějovice, Havlíčkův Brod, Hradec Králové, Pardubice, Žďár nad Sázavou

Skupina D:
Kometa Brno, Warrior Brno, Jihlava, Olomouc, Salzburg

Skupina E:
Třinec, Vítkovice, Havířov, Vsetín, Zlín

Čtěte také

Podcast hokej zblízka