František Kučera o vstupu do II. národní ligy
pondělí 19. června 2017

Nenabízíme peníze, ale příležitost, tvrdí prezident klubu

"Kdyby svaz nezrušil soutěž juniorů, II. národní liga by tu nikdy nebyla." Prezident klubu František Kučera promluvil o nové strategii letňanského hokeje. Jeho vedení zvažovalo koupi licence už během letošní zimy a před pár týdny se k tomuto kroku definitivně odhodlalo. "Věříme, že teď máme něco, co nám zpomalí odliv našich odchovanců nebo je donutí k návratu z velkých organizací," říká mimo jiné.

Takže nakonec celý vývoj událostí v posledních měsících vítáte?
Řeknu to jednoduše: byli jsme k tomu donuceni hokejovým svazem, který zrušil soutěž juniorů. Zavřeli juniorskou extraligu a nebyla možnost postoupit, takže první liga v posledních sezonách hodně rychle upadala a letos to bylo už markantní. Hráče to nebavilo hrát, proto se během sezony rozhodlo, že tahle soutěž už nebude pokračovat. A my jsme na to museli nějak reagovat. Přemýšleli jsme, co dál...

...a dospěli jste k tomu, že II. národní liga je pro klub nevyhnutelná.
Jsme přesvědčeni o tom, že stojí za to pokusit se tady tuhle ligu mít. Ale chceme ji hrát po vzoru, který tu byl před revolucí, kdy v soutěži působilo třeba pět oddílů Vojenské tělovýchovné jednoty. Tenkrát se chodilo na vojnu a 18letí, 19letí kluci měli možnost hrát hokej dospělých. Já si myslím, že je nesmysl, aby 20letý kluk hrál na výjimku extraligu juniorů, která ho už nikam neposune. Každý, kdo to chce někam dotáhnout, by měl v mladém věku začít minimálně druholigovou soutěž dospělých, která je pořád na slušné úrovni.

To ale nebyl jediný důvod vašeho rozhodnutí, že?
Druhou ligu chceme hrát převážně s mladými hráči a s tím souvisí další věc: příliš šikovných dorostenců nám v posledních sezonách odchází do konkurenčních klubů. Teď máme druhou ligu, která ten odliv může trochu zastavit, a já věřím, že zastaví. Šikovných hráčů je nedostatek, velké kluby využívají přestupního řádu tím, že hráčům najdou studium v jejich městě. Nevím, jestli na II. ligu dospělých bude teď mít nějaký dorostenec, ale motivace tu je. Tak proč by se o to nemohli pokusit?

Opravdu by tu II. liga nebyla, kdyby ČSLH nezrušil první ligu juniorů?
Ne. Před čtyřmi lety tu junioři fungovali velmi dobře, scházeli se ve 20 hráčích a pravidelně chodili na tréninky. Druhá liga je pro menší města, ve kterých do hokeje dávají peníze radnice, možná i nějací sponzoři. Tady v Praze to ale není atraktivní soutěž, i když konkurenční Kobra v ní funguje spoustu let. Jsem přesvědčený o tom, že II. liga se v Praze dá dělat jenom takhle - nenabízíme hráčům peníze, ale příležitost se posunout.

"A" tým má odpolední časy tréninků. Doneslo se k vám, že to někteří hráči nemusejí stíhat?
Jednu věc bych chtěl zdůraznit: my jsme soukromý zimák a komerce u nás vždycky bude na prvním místě. Tím, že se nám uvolnily ledy juniorů, může takto trénovat "A" mužstvo dospělých. Z toho vyplývá, co už tady zaznělo - budeme to hrát s mladými kluky, kteří nepracují, ale studují a budou tak tréninky stíhat. S tím jsme taky do celého projektu šli.

Plánujete spolupráci se Spartou nebo Slavií?
S oběma kluby jednáme a víme, že je to potřeba. Když už jsme se přihlásili, netoužíme v sezoně po nějakém faux pas a chceme hrát důstojnou roli. Spíš to vidím tak, že tu budou hlavně kluci, kteří dříve působili u nás, ale bez určité pomoci od Sparty a Slavie se asi neobejdeme. Zatím nechci předbíhat. 

Jinými slovy: když Lukáš Rousek nedávno přestoupil z Letňan do Sparty, není vyloučeno, že se sem na určitý čas může zase vrátit?
Ano, k těmto situacím může docházet. On si samozřejmě musí nejdřív udělat místo v juniorce Sparty, pak se uvidí, jestli dostane příležitost v jejich "áčku". Není vyloučeno, že u nás může na střídavé starty hrát i II. ligu. Jedno vím jistě: on je zrovna ten hráč, který vždycky moc rád oblékne dres Letňan. Třeba jich najdeme víc.

Mění se účastí ve II. národní lize něco pro vedení klubu po stránce koordinace a chodu?
To je asi otázka na manažera Tomáše Blažka, ale výraznou změnu zatím nepociťujeme. Počítáme s tím, že občas budeme muset reagovat na rozlosování, ale není to nic zásadního. Samozřejmě jsme trochu poučeni ze závěru poslední sezony, kdy se k nám chystala enkláva fanoušků ze Dvora Králové a na to jsme tady nebyli zvyklí. Co se týče pravidelné návštěvnosti, představu si uděláme po startu soutěže, ale nepočítám, že tu na derby s Kobrou bude hala narvaná k prasknutí.

Asi ale počítáte se zvýšeným zájmem, nebo ne?
Hlavně věříme, že nám zachovají přízeň všichni ti, kteří chodili doposud. Velkou část naší fanouškovské obce tvořily děti z žákovských týmů, a to i díky tomu, že v "áčku" hráli jejich trenéři. Já věřím, že zrovna Honza Mišner, Láďa Kadaně a další se prosadí i ve II. lize. A že jim tyhle děti budou chodit fandit dál.

Jak to vůbec vypadá s dosavadním "áčkem"? V kuloárech se mluví, že by se z něj mohl stát "B" tým, který zůstane v Pražském přeboru.
Musíme tuhle otázku ještě vyřešit, zatím nic rozhodnutého není. Nevím, jestli by nedělalo zlo, že v baráku budou dvě mužstva dospělých.

Takže se k tomu spíš stavíte negativně?
Zatím máme jasno o "áčku", "béčko" budeme řešit postupně. Musíme to pořádně probrat a říct si, jak velký zájem by o Pražský přebor ještě byl, protože pro nás s bratrem vždycky byla prioritou hlavně mládež. Doteď jsme tomu nechávali volnou ruku a hlavně Honza Doutnáč s Honzou Mišnerem se o mužstvo poctivě starali. Vážně tu udělali obrovský kus práce a pomohli nám Letňany zpopularizovat po stránce dospělého hokeje, za což jim patří obrovský dík. Na druhou stranu bych chtěl říct ještě jednu věc...

Povídejte.
Často se stává, že když tým postoupí výš, může to u některých hráčů vyvolat zlo, protože nedostanou šanci nebo nestíhají časy tréninků, a tak možná cítí určitou křivdu. Tady bych chtěl ale ještě připomenout, že jsme do II. ligy nepostoupili sportovní cestou, ale koupí licence. Nováček se vždycky musí shánět po hráčské kvalitě, funguje to napříč všemi ligami. Stále ovšem jasně říkáme, že do přípravy se mohou zapojit všichni, kteří tu za "áčko" hráli. Mohou se o šanci poprat, ale přes jasně dané časy tréninků vlak nejede.

O místo v kádru se budou prát i vaši dva synové Frank a Jakub. Budete je pozorně sledovat?
Byl bych rád, kdyby hráli, ale záleží jen na nich, jak se o místo poperou. Frank má už víc zkušeností, věřím, že by mohl týmu hodně pomoci. Už jsem o tom přemýšlel a domácích zápasů bych se chtěl pravidelně účastnit. Naplánuju si čas tak, abych tady mohl být a pomoct třeba i po organizační stránce.

Takže se už nemůžete dočkat?
Takhle to neříkám. (směje se) Uvidíme, je to pro nás všechny něco nového. Ale cítím tu určité nadšení, myslím, že jsme sehnali i kvalitního trenéra. Sám jsem na to zvědavý.

Čtěte také

Podcast hokej zblízka