V Letňanech dochází k přeskupení trenérů
čtvrtek 27. dubna 2017

Velké ztráty, jedna posila. Střídačky procházejí změnami

Trenérský tým letňanského klubu se před příští sezonou musí vypořádat se dvěma velkými ztrátami. Jan Zlatohlávek i Michal Broš totiž dostali nabídky z extraligových organizací a Letce opouští. Nejsou to jediné odchody, ovšem v Letňanech se objeví i nová tvář. Do klubu totiž přichází Frank Kučera, syn majitele Františka. Zatímco některých mužstev se trenérské změny nedotknou, v jiných k nim už došlo.

Ale nejprve pěkně popořádku, protože se sluší vrátit se ještě ke zmiňovaným odchodům. 

Michal Broš, jenž v minulé sezoně vedl dosavadní osmičku, nedávno kývl pražské Spartě, jejíž barvy hájil jako hráč. A vzal nabídku na funkci sportovního manažera. Jan Zlatohlávek, jeden ze služebně nejstarších koučů Letňan, který se zaměřoval na mladší žáky, odchází pro změnu do Plzně. Bude tam vykonávat funkci šéftrenéra žákovských týmů a hlavního kouče osmé třídy.

"Honza tu pracoval osm let. To, že se mu ozvala Plzeň, je ocenění jeho dobré práce, a my mu přejeme, ať se mu tam daří. Rád si s ním kdykoliv popovídám o tom, jak se v Plzni pracuje s mládeží," řekl letňanský šéftrenér Jiří Vrba. Nezapomněl ale dodat, že tento odchod zkomplikoval Letcům plány. "Byl jedním ze dvou trenérů s áčkovou licencí a pomáhal vést starší dorost. Já o jeho odchodu dlouho nevěděl."

Pochopení ale má i u druhého jmenovaného. Byť přiznává, že i Broš je pro klub velkou ztrátou, třebaže v roli letňanského kouče působil teprve dva roky. "Ale vykonával ji s trochu odlišnou filosofií, která u nás není častým zvykem - a mně se to líbilo," tvrdí Vrba. "Je to pro nás velká škoda, protože jsme s ním počítali do vyšší věkové kategorie. Byl i přihlášen do studia trenérské licence A a takové trenéry my potřebujeme. Ale nedivím se mu, protože tahle nabídka může přijít jen jednou za život."

Kromě dvou uvedených jmen končí i Nikita Michejev, s nímž klub neprodloužil smlouvu. Mladík z Kazachstánu začínal v Letňanech v rámci praxe během vysokoškolského studia a spolupráce se nakonec protáhla na tři roky. "Je to mladý, snaživý a pracovitý kluk, ale my potřebovali na této pozici zredukovat stavy. Rozešli jsme se spolu v dobrém," doplnil Vrba.

Vedení muselo na trenérské odchody reagovat a jako tradičně po sezoně přeházelo hned několik realizačních týmů. Ty doplní nová posila Frank Kučera. Odchovanec Letňan a bývalý profesionální hokejista naposledy trénoval mládež pražské Kobry a teď se vrací za svou rodinou. Začne s první třídou a jako asistent bude vypomáhat i čtyřce a šestce.

"Naskytla se nám příležitost se s ním domluvit na angažmá," popisuje Vrba. "Někdy je vhodné, když trenéři změní hokejové prostředí. Pro nás je důležité, že k nám Frank přichází s velkou chutí do práce."

Na postu hlavního trenéra objevíte ještě jedno nové jméno, a to v podobě Martina Hušpauera, rovněž bývalého hráče Kobry, jenž přebírá 2. třídu. "Je to jeden z rodičů, ale týmu vypomáhal už minulou sezonu. Líbí se mi, že je komunikativní a dokáže dětem věci dobře ukázat."

U budoucí pětky zůstává Marek Horáček, u budoucí sedmičky zase Ladislav Kadaně. "Ve své práci se osvědčili a není důvod něco měnit. Naopak si myslím, že ji vykonávají velmi dobře a umějí se navzájem doplnit," vysvětluje šéftrenér Jiří Vrba. Beze změny zůstává i trojka s Janem Mišnerem, který má tým od samého začátku. V ostatních žákovských třídách už se změny objevují.

Martin Uldrich přebírá dosavadní třeťáky po Davidu Pojkarovi a zároveň zůstává na postu hlavního kouče budoucí osmičky, přestože tento tým vedl v uplynulé sezoně Martin Kotyra. "Martin Uldrich trénoval po boku Michala Broše a my chceme vidět, jak tuto dvouletou zkušenost uplatní dál. Má k tomu předpoklady, proto jsme ho dali k Martinovi Kotyrovi do ročníku, který začíná být důležitý."

Pojkar, jenž do klubu přišel před rokem, si pro změnu převezme budoucí šestku po odcházejícím Zlatohlávkovi. Navzdory tomu, že má v dosavadním týmu 3. třídy syna, o to trenér z vlastní vůle požádal. "Většinou trenéři chodí s opačným přáním, ale já s ním naprosto souhlasím, protože být se se synem v jednom týmu dneska nebývá snadné ani pro tátu jako trenéra, ani pro jeho dítě."

S Pojkarem má však klub ještě jiné plány. "Během působení ve třetí třídě ukázal svůj vlastní přístup a mně se moc líbil. I když měl hodně dětí, dokázal je herně využít všechny," ocenil Vrba. "My jsme mu ale dali ještě jinou roli, a to trenéra obránců," dodal. A to konkrétně u osmé třídy a mladšího dorostu, tedy kategorií, kde se začíná takříkajíc lámat chleba. "My teď s ním počítáme na mnohem širší využití než doposud. U obou týmů bude chodit dvakrát týdně na tréninky a samozřejmě musí sledovat i domácí zápasy."

Co se týče extraligových dorostů, ten mladší má za sebou po postupu do play-off další úspěšnou sezonu. A tak k odtržení dvojice Tomáš Blažek - Ladislav Kadaně není žádný důvod. U staršího ale jedna změna je - neboť byla zrušena první liga juniorky, přesouvá se její dosavadní kouč Jiří Malinský ke kolegovi Martinu Rouskovi. Jako záplata za odcházejícího Zlatohlávka, s nímž Rousek starší dorost řídil.

Velkým otazníkem zatím zůstává letňanské "A" mužstvo usilující o postup do II. národní ligy. Jestli se celostátní soutěž rozšíří, by mělo být jasno až na konci května, a od toho se bude odvíjet i složení trenérského týmu. Jisté už je, že z osobních důvodů skončil dosavadní hlavní kouč Jan Doutnáč. Klub tak má různé alternativy a vede jednání s případnými adepty na střídačku druholigového celku. Je tak pravděpodobné, že v případě postupu do II. ligy přijde další nové jméno.

Stálicí mezi dětmi zůstává trenérka bruslení Lucie Arazimová, která má kromě kurzu pro nejmenší na starosti také první až čtvrtou třídu. Nevyřešená otázka je zatím u jejího kolegy Víta Študlara. 

Třetí rok v řadě se klub drží nastavené filosofie a snaží se do svých realizačních týmů žákovských tříd začleňovat také mladé hráče, kteří v minulých sezonách nastupovali za letňanskou juniorku nebo starší dorost. 

"Tenhle model se nám zatím osvědčuje. Chceme tu vychovat mladé kluky, kteří se chtějí trenérsky vzdělávat," uzavírá šéftrenér Vrba. "Měli jsme i nabídky, kdy se k nám hlásili trenéři z jiných klubů. Ale zatím máme vlastní zdroje a není třeba přivádět někoho dalšího."

Složení realizačních týmů pro sezonu 2017/2018

 • kurz bruslení: Lucie Arazimová
 • 1. třída: Frank Kučera, Martin Kotyra, Martin Rousek, Lucie Arazimová
 • 2. třída: Martin Hušpauer, Ladislav Kadaně, Krištof Špičan, Martin Kotyra, Lucie Arazimová
 • 3. třída: Jan Mišner, Martin Rousek, Jakub Kučera, Lucie Arazimová
 • 4. třída: Martin Uldrich, Frank Kučera, Jakub Kučera, Lucie Arazimová
 • 5. třída: Marek Horáček, Jan Mišner, Jakub Kučera, Tomáš Hönetschlager
 • 6. třída: David Pojkar, Frank Kučera, Michal Pařík, Michal Neuman
 • 7. třída: Ladislav Kadaně, Marek Horáček, Krištof Špičan
 • 8. třída: Martin Uldrich, Martin Kotyra, David Pojkar (pro obránce)
 • mladší dorost: Tomáš Blažek, Ladislav Kadaně, David Pojkar (pro obránce)
 • starší dorost: Jiří Malinský, Martin Rousek
 • muži: jedná se 

Čtěte také

Podcast hokej zblízka