Letec uplynulé sezony o svých dalších cílech
úterý 06. září 2016

Pařík převzal trofej a dárek: Teď to budu mít ještě těžší

Je prvním brankářem, který vyhrál klubovou anketu Hráč sezony. Talentovaný Lukáš Pařík si tohle ocenění zasloužil, protože prožil výbornou sezonu. Potvrdil v ní, že z něj v budoucnu může být opravdu kvalitní gólman... Kromě krásné putovní skleněné trofeje dostal za své výtečné výkony ve starším dorostu ještě jeden dárek: kvalitní brusle z nejnovější řady značky Bauer, které si sám vybral.

"Je to nádhera," radoval se Pařík, který se o svém triumfu dozvěděl v létě trochu netradičně: když slézal z ledu po jednom z tréninků, přišla za ním babička a začala mu nadšeně gratulovat. "Já byl v tu chvíli překvapený, ale jsem moc rád. Jen to dokazuje, že se mi vyplatila tvrdá práce a že se musím dál snažit. Už teď vím, že to budu mít ještě těžší."

Trofej a cena byla vítězi dnes už tradiční ankety udělena tentokrát s trochu větším zpožděním. To proto, že ručně broušený, křišťálový klenot v podobě hokejového "Oskara" byl během léta propůjčen Síni slávy českého hokeje, kde originální cenu Letců mohla obdivovat široká veřejnost.

Čekání se vyplatilo. Těsně před startem extraligové sezony si Pařík sáhl nejen na hlavní trofej, ale podle zvyků dostal i repliku, kterou si může vystavit doma. Brankářské brusle ve vysoké finanční hodnotě už využívá.

"Zaslouží si to, protože v minulé sezoně podával vyrovnané výkony," pronesl o něm sportovní manažer Tomáš Blažek, který Paříka v té době vedl v mladším dorostu. "Jeho velkým přičiněním jsme se dostali do play-off. A o jeho kvalitách svědčí i fakt, že se dostal do reprezentace."

Paříkovi je teprve patnáct, ale už toho ve své kariéře stačil zažít poměrně dost. Díky talentu poskočil o rok dřív do staršího dorostu, v němž by měl patřit k oporám týmu. Jeho výkony z loňské sezony opravdu neušly pozornosti trenérů reprezentační šestnáctky, kteří ho nominovali na letní turnaj do rakouského Salcburku.

"Byla to výborná zkušenost, které si vážím. Zjistil jsem, že se na mezinárodní úrovni hraje úplně jiný a o hodně rychlejší hokej. Celé jsem si to užil se skvělou partou, i když jsem si konečný dojem trošku zkazil vlastní hloupostí."

O co šlo? Letňanský gólman v posledním duelu proti Rusku neudržel nervy a ve vyhrocené situaci udeřil soupeře do slabin. Bylo to ve chvíli, kdy hrál český výběr v oslabení. Kvůli němu šel do tří a inkasoval. Dost možná, že i tenhle moment zapříčinil, že Česko nakonec s Ruskem prohrálo a skončilo na turnaji druhé.

"Ještě pořád mě to štve, byla to kravina," říká Pařík. "Nebýt toho, mohli jsme vyhrát. Protihráč mi clonil a osekával mě a já udělal podpásovku: praštil jsem ho hokejkou mezi nohy, takže jsem dostal trest do konce utkání. Trenér Nedvěd se to snažil odlehčit a moc to neřešil, ale já vím, že mu to bylo líto."

S odstupem času však může mít nadějný brankář z reprezentační akce dobrý dojem, protože ve dvou ze tří utkání nastoupil od začátku jako jednička, což jen potvrdilo jeho povedenou sezonu v dresu Letců. Pařík v ní ostatně sbíral zkušenosti od řady věhlasných hráčů, kteří působili, stále ještě působí nebo brzy působit budou v NHL.

"Chytal jsem proti Hertlovi, Nedvědovi, Průchovi, Tlustému, Ručinskému, Gudasovi, Jakubu Vránovi, Cingelovi nebo Zachovi," loví v paměti. A i když jde jen o exhibiční zápasy, ve kterých se rozhodně nehraje naplno, nasbírané zkušenosti jsou neocenitelné.

"Tihle hokejisté umí střílet a trefit to tam, kam potřebujou, takže člověk musí mít pořádný reflex. Navíc jsou to pořádné rány. Když se proti mě napřáhli golfákem z metru poprvé, tak jsem trnul hrůzou. Ale už jsem si zvykl," culí se Pařík, který chodí chytat proti slavným hráčům pravidelně.

Možná i to mu dodává sebevědomí, které brankáři tolik potřebují. Pařík navíc dál zůstává pokorný a neustále opakuje, že "na sobě musí dál pracovat, že musí být ještě rychlejší a že se musí ještě víc snažit".

Moc dobře si totiž uvědomuje, že je věku, kdy se rozhoduje, jestli u hokeje zůstane a bude se jím v budoucnosti živit jako profesionál, což je jeho sen. Letos ho čeká premiérová sezona ve starším dorostu a zřejmě další šance v reprezentaci. Kdo ví, kam až to dotáhne, pokud se mu bude dařit tak skvěle jako v uplynulém ročníku.