Pařík na kempu oslnil Kings. V LA chválí jeho pracovitost

27.06.2019 | (red)

Ještě před týdnem touto dobou žil poměrně běžný život hokejového mládežníka. Po sobotním draftu NHL nabrala cesta Lukáše Paříka rychlý spád. Hned v neděli odletěl směr Los Angeles, kde tamní Kings pořádají letní kemp nováčků. A vedení klubu si letňanského odchovance nemůže vynachválit. Uchvátil je nejen svým brankářským projevem, ale i svou pílí a pracovitostí. A i gólman hýří nadšením.

Nováčkovský Development Camp se v tréninkovém centru Toyota Sports Center koná od úterka a za tu dobu se 18letý Lukáš Pařík stihl v novém prostředí poměrně rychle adaptovat. A je to znát i na jeho výkonech.

Ostatně šéf týmového skautingu Mark Yannetti novinářům tlumočil první dojmy klubového vedení. Nepřemýšlel dlouho, aby vyzdvihl, čím Pařík hokejové "Krále" baví.

"Je to od přírody atlet a sportovec, navíc se nespoléhá jen na svou výšku a skvěle proti pukům vyjíždí," citoval Yannettiho server Dailynews.com.

Pařík se o víkendu stal českou jedničkou draftu, když byl ve třetím kolem zvolen jako 87. v pořadí. Z draftu od začátku neskrýval nadšení, druhý den už seděl v letadle mířící přes oceán.

I on už přes sociální sítě stihl sdílet své dojmy z Kalifornie. "Jen bych chtěl vyslovit velké díky každému, kdo mi věří a podporuje v mé cestě za splněním snu. Díky mé mamce, tátovi, bráchovi, prarodičům, kamarádům, trenérům, učitelům, spolužákům a tak dále. Díky, že jste součástí mého života!" napsal v angličtině.

Ano, i to je důkaz toho, že hokej není jen o hokeji.

Pařík během kariérního růstu nepodcenil ani studium cizího jazyka a tohle se mu teď vyplácí.

Vždyť i Christian Ruuttu, šéf evropského skautingu LA, tvrdí: "Dobrá komunikace nám hodně pomáhá. Z lidského hlediska se nám taky líbí, že je ten kluk do všeho nadšený. Je to bojovník, který se nikdy nevzdává a pořád na sobě tvrdě maká."

Tato slova mohou Paříka jen podpořit, byť je před ním ještě dlouhá cesta k branám NHL. V klubu dlouhé roky vládne jasná brankářská jednička Jonathan Quick, který měl téměř neotřesitelnou pozici. Avšak s přibývajícím věkem se potýká častěji se zraněním.

Lukáš Pařík, jenž v Letňanech vyrůstal až do dorosteneckého věku, na Quickovu adresu už vyjádřil zámořským novinářům obdiv. "Je neskutečně pohyblivý a rychlý," říkal s jeho typickým úsměvem.

Velkou radost v posledním týdnu prožívá i Jiří Černoch, který v Letňanech naučil talentovaného mladíka chytat.

"Jeho kariéru jsem sledoval od úplného začátku. Xkrát jsme se spolu hádali, ale vždy to bylo k dobré věci," svěřil se kouč gólmanů. "Od 8. třídy se Pářa naučil hodnotit situace z vlastního pohledu, což je pro trenéra dobře. Vedli jsme časté diskuze a nejen o hokeji debatujeme dodnes."

Na svého bývalého svěřence nenajde jediné špatné slovo. "Pořád je to někdy přerostlé dítě, ale má to v hlavě opravdu srovnané. A ví, že pokud doteď musel na sobě makat, nyní bude muset makat dvakrát tolik."

Lukáš Pařík je prototypem Letce, který zůstal trpělivý a soustředil se především na svůj vývoj. Neměl potřebu odcházet ke konkurenci za každou cenu a v letňanském klubu setrval až do chvíle, než si ho vzali na starost v Liberci, aby ho připravili na seniorský hokej.

"Nebyl ve špičkovém týmu, ale právě proto se u nás vychytal do takové kvality," těší Černocha. "Pak šel do liberecké juniorky, do prvoligových Benátek a teď nejspíš udělá další krok v podobě angažmá v kanadské juniorce. Jeho cesta dává smysl a nemá zbrklá rozhodnutí."

"A kdyby v brzké době dostal možnost odchytat třeba zápas v AHL za farmu, byl by to pro něj další obrovský úspěch," přeje Paříkovi kouč. "Budu ho dál bedlivě sledovat."

Kdoví, třeba ta představa není úplně nereálná.

Copyright © 2011-2019 HC Letci Letňany & eSports.cz, s.r.o. & tellinger.cz  | ODM  | Informace o autorských právech  | RSS