Zbyněk Zavadil po operaci zase trénuje
čtvrtek 23. června 2016

Legenda Letňan věří: Vrána s Karabáčkem už se prosadí

Je velkou trenérskou kapacitou, kterou uznávají bývalí i současní hráči. Mládežnický trenér Zbyněk Zavadil se už zase čím dál častěji objevuje v letňanské Ice Areně, kde se věnuje speciální přípravě řady hokejistů. A to včetně dvou hvězdných odchovanců Letců Václava Karabáčka s Jakubem Vránou, jenž se do přípravy zapojí později. Při účasti ve finále zámořské AHL měl totiž podstatně delší sezonu.

Pane Zavadile, jak na tom jste po operaci kyčle?
V březnu mi ji vyměňovali, ale už po měsíci a půl jsem začal chodit bez berlí. Je to dobré. Profesor Krbec, který mě operoval, mi řekl, že už mám chodit, tak ještě čekám, jestli mi povolí jít na led. Tam je horší, že kdybych upadl, tak mi může kloub vypadnout. Ale upadnout můžu i na chodníku, že jo...

Na ledě je ovšem to riziko větší. Nebudete se bát?
To ještě nevím, protože kdyby mi kloub vyskočil, tak bych celou tu proceduru musel absolvovat znovu, což bych dvakrát nechtěl. I když operace proběhla bez problémů díky tomu, že se mi věnoval špičkový odborník. Měl jsem z toho obavy, ale nakonec bylo všechno výborné. To jsem byl až překvapený.

Jak zvládáte trénovat zpoza mantinelu?
Já už toho poslední léta stejně moc nenabruslil, spíš jsem to dirigoval od mantinelu. 

Protože jste měl s nohou problémy delší dobu?
Ano, ano. Já myslel, že je to koleno, ale on to byl kyčelní kloub. Ale i když nemůžu být na ledě, tak bych řekl, že mě kluci respektují a dělají, co jim řeknu. Jednomu řeknu, ať mi to připraví a je to skoro stejné, jako kdybych byl na ledě. Když je potřeba, tak zvýším hlas, ale to je málokdy. Kluci mě respektují a pomáhají. Je to pro ně trénink navíc, tak mají rozum a vědí, že to dělají pro sebe.

Koho letos vedete?
Už delší dobu chodím pomáhat Michalu Brošovi. Teď ke mně chodí Venca Karabáček, Fanda Hrdinka nebo Venca Burda. To jsou kluci, kteří pochází z Letňan. A pak jsou další.

Kteří například?
Chodí kluci ze Sparty, kteří jsou v jejím prvním kádru. Například Jirka Hozák nebo Honza Havel.

Zmínil jste Karabáčka: ten už trénuje, když měl zlomenou ruku?
Ten trénoval se zlomenou rukou sedmkrát týdně. Jeho tréninková morálka a chuť je vynikající. Tam je problém spíš v tom, že někdy udělá věc, kterou by dělat neměl. To mu kazí všechnu snahu. Ale je připravený a má chuť do hokeje. Je rychlý, technický. Chodil se sádrou, teď už má jenom ortézu. Čtyřikrát týdně je na ledě a k tomu si dává čtyřikrát týdně přípravu na suchu.

On podepsal smlouvu v Buffalu, jaké mu dáváte šance?
Věřím mu, že se prosadí. U něj je problém v tom, že dělá věci jako u dvacítky, kde přišel o mistrovství. (Karabáčka vyřadil z kádru trenér Přerost, protože údajně zaspal trénink - pozn. red.). To je prostě on, tam nevíte, co se kdy stane. Ale co se týká hokeje, tak je to výborný hráč, když mu trenér najde dobré místo. 

Má výhodu, že v Buffalu není konkurence taková jako v jiných týmech?
Přesně tak. Vemte si Kubu Vránu, což je stejně kvalitní hráč jako David Pastrňák. Je to sice trochu jiný typ, ale má hroznou smůlu, že Washington je plný vynikajících hráčů s velkými smlouvami. I když Jakub uspěl na farmě, kde hrál finále AHL, tak ještě nedostal příležitost. Už by ta doba měla přijít. Vždyť už v sedmnácti hrál Ligu mistrů s Linköpingem.

Hokejista musí mít i trochu štěstí, viďte?
Souhlasím. On štěstí nemá, i když všude ukázal, jaký je to skvělý hráč. Na draftu byl třináctý, na stříbrném MS osmnáctek byl jasně nejlepší hráč. A teď byl na farmě velice produktivní. Co se týká Karabáčka, tak mu věřím, ale musí se vyvarovat těch prohřešků.

Čtěte také

Podcast hokej zblízka