Odchovanec pro NHL trénuje v Letňanech
pátek 05. června 2015

Vrána: Udělám všechno, abych se dostal do Washingtonu

Letňanská vrána se vrátila do rodného hnízda. S nadsázkou lze takto hovořit o hokejovém útočníkovi Jakubu Vránovi, který se přes léto připravuje v Ice Areně. Vrána právě v místním klubu HC Letci vyrostl a podle svých slov na něj nedá dopustit. Talent českého hokeje sní o tom, že se v 19 letech už v nadcházející sezoně prosadí do zámořské NHL.

Právě obědval v populární restauraci Kučerovka, za chvíli už bude polykat tréninkové dávky. Vrána do Letňan jezdí po návratu ze zámoří posilovat a s legendárním trenérem Zbyňkem Zavadil chodí i na led. "Já bych Letce za nic jinýho nevyměnil," usmál se letňanský odchovanec na začátku rozhovoru.

V Česku bude nadějný útočník až do začátku července. Pak odlétá na pět dní na tzv. "development camp", tedy jakýsi rozvojový program pro hokejisty, kteří začínají zámořskou kariéru.

"Pak uvidím, co bude dál. Asi se ještě vrátím zpátky. V srpnu bych pak měl odetět do Washingtonu a připravovat se na rookie (nováčkovský) kemp," přibližuje Vrána další plány.

Jeho cílem je dostat se do prvního týmu Capitals, kterým byl loni jako 13. v pořadí draftován. S Washingtonem podepsal nováčkovskou smlouvu a klub jej poslal hrát zpět do švédského Linköpingu.

"Určitě mi to pomohlo. Minulý rok jsem byl nováček, hrál jsem i za juniorku, ale vybojoval jsem si místo. Teď už jsem dostával víc šancí. Hrál jsem v prvních dvou lajnách s kvalitními spoluhráči. Mohl jsem se tak připravit na přechod do zámoří," popisuje český mládežnický reprezentant.

Vrána se po vypadnutí z play-off švédské Elitserien (jeho Linköping nestačil v semifinále na Skellefteu) narychlo přesunul za oceán a stihl za Hershey Bears tři zápasy základní části AHL a pak odehrál deset utkání ve vyřazovacích bojích. Dohromady měl 11 bodů za dva góly a devět asistencí.

"Pro mě to byla úspěšná sezona. Nasbíral jsem zkušenosti, na farmě poznal jiný hokej. Myslím, že dobrý," podotkl trochu skromně.

Na farmě jej trenér i spoluhráči přivítali se slovy chvály. "Jsem rád, že mi to všechno vyšlo a mohl jsem týmu pomoct. Udělalo to na mě pozitivní dojem," řekl Vrána.

Bývalý Letec kromě důraznější a fyzicky náročnější hry poznal v zámoří rovněž trochu jinou atmosféru. Ačkoliv haly obou jeho klubů jsou prý podobné, větší nadšení fanoušků cítil v Hershey, americkém městečku, které leží dvě hodiny jízdy od hlavního města Spojených států.

"Tam žije deset tisíc lidí a deset tisíc jich chodí na hokej," žasne Vrána.

Na život daleko od domova si zvykat nemusel, vždyť sám žil už ve Švédsku. "Navíc mi pomohli spoluhráči, trávil jsem s nimi každý den."

Brzy možná bude muset sympatický mladík zařizovat v Americe dlouhodobější ubytování. Stále je v kontaktu s Washingtonem. "Chci, abych přijel na kemp připravený, poperu se o první tým. Udělám všechno, co je v mých silách, aby se mi povedly přípravné zápasy a udělal první tým," vyhlašuje Vrána sebevědomě.

A kdy jej čeští fanoušci uvidí v reprezentačním dresu?

"Za každou pozvánku budu rád, když to půjde, tak přijedu. Ale tento rok je priorita NHL."