Řekne si odchovanec Letňan o místo v NHL?
pondělí 20. dubna 2015

Vrána už boduje v zámoří. Čeká ho první play-off v AHL

I když už pro všechny celky letňanského klubu skončila soutěžní sezona, Letci nadále mohou sledovat, jak si vedou hokejisté s nimi spjatí. Útočník Jakub Vrána, který vyrostl právě v Ice Areně, se po vypadnutí ze švédské Elitserien přestěhoval do zámořské AHL. S celkem Hershey Bears se chystá na start Calder Cupu, tedy vyřazovací fáze, do níž ho Washington Capitals povolal.

Vránu si farmářský celek Washingtonu Capitals vyžádal poté, co Linköping podlehl v semifinále play-off švédské Elitserien soupeřům z Luely.

Když se minulý týden připojil, vykládal český útočník pro zámořská média, jak se těší na debut v druhé nejprestižnější soutěži v Severní Americe."Ještě jsem tu nehrál, takže jsem nadšený. Uvidíme, jak mi to půjde. Ale den ode dne je to lepší. Budu se snažit předvést maximum," řekl Vrána.

Letňanského odchovance chválil i Troy Man, trenér Hershey Bears. "Jeho výbušnost a síla nohou při prvních třech krocích jsou skvělé," všiml si Man. "Bude zajímavé ho sledovat na užším zámořském kluzišti a při adaptaci na jiný styl."

"Je to skvělý kluk, snad mu to půjde. Pokusíme se ho podpořit při debutu v AHL," prohlásil ruský útočník Stanislav Galijev, který si Vránu pamatuje z letního přípravného kempu Washingtonu.

Kouč Man ještě nevěděl, zda posilu z Česka zařadí do sestavy také pro vyřazovací boje, nebo jestli Vrána bude muset čekat, až někdo vypadne ze sestavy třeba kvůli zranění.

Ovšem Vrána si o místo v kádru pro Calder Cup řekl. Ve třech zápasech základní části, které stihl odehrát, si připsal pět asistencí.

Hershey začíná play-off AHL v pátek. Ve čtvrtfinále Východní konference se utká s Worcesterem Sharks. Série se hraje na tři vítězství.

Pokud by se 19letému útočníkovi vydařily i další zápasy, může se přiblížit vysněné NHL. Podle odborníků by do nejslavnější hokejové ligy totiž mohl naskočit už v příští sezoně.

Kromě Vrány dělá radost letňanskému klubu také další bývalý Letec. Václav Karabáček je v QMJHL jen krok od postupu do semifinále. Karabáček navíc patří v týmu Baie-Comeau k lídrům bodování, v deseti zápasech kanadské juniorské soutěže si připsal tři góly a sedm přihrávek.

V úvodu dubna dokráčel daleko i další někdejší Letec František Hrdinka, který pro změnu hraje švédskou juniorku do 18 let. S Frölundou však vypadl v semifinále play-off a jeho tým nakonec nezvládl ani souboj o bronz. Přesto to byl právě český bek, který skóroval za svůj celek jako poslední v sezoně.