Jeden je v semifinále, druhý hraje 1. kolo
neděle 29. března 2015

Letňanští odchovanci Vrána a Karabáček bojují v play-off

Sezona vrcholí nejen Letcům, ale také hokejistům, které letňanský klub vychoval a oni teď reprezentují sebe i celý český hokej v zahraničí. Talentovaní útočníci Jakub Vrána a Václav Karabáček ve svých soutěžích hrají play-off. Zatímco Vrána je v semifinále švédské Elitserien, Karabáček právě zahájil cestu vyřazovacími boji v québecké juniorské soutěži QMJHL.

Vrána byl loni v prvním kole draftován Washingtonem a klub jej poslal zpátky do Švédska, aby pravidelně nastupoval, když se neprosadil do prvního týmu. Český útočník zaznamenal ve 44 zápasech základní části 12 branek a stejný počet asistencí. Ve 26. kole dokonce vstřelil hattrick.

K tomu přidal ještě sedm utkání v obnovené Lize mistrů s bilancí 1+3. V osmifinále vyřadil jeho tým Spartu po výsledcích 2:1 a 2:2.

V úvodním duelu se Vrána představil v Praze a v hledišti měl hlasitou podporu, především od sestry. "Je to mé rodné město, kde mám domov, takže je samozřejmě skvělé tu být a hrát před zraky své rodiny a přátel. A je to ještě o to příjemnější, když vyhrajete," říkal tehdy novinářům. Pochvaloval si, že oproti minulé sezoně v Linköpingu hraje daleko víc, na ledě tráví v průměru skoro 15 minut za zápas.

Momentálně má za sebou první semifinálový duel proti Skelleftee, za kterou nastupuje český obránce Martin Ševc. "Hráli jsme proti nim dobře v základní části. Je to derby a budou to vzrušující boje mezi dvěma kvalitními soupeři," řekl 19letý hokejista pro klubové stránky ještě před startem série.

Dodal, že je nadšený z toho, že dostává příležitost v play-off. Výsledek 2:5 však Vránu nepotěšil. V sedmi utkáních vyřazovací části zatím bývalý Letec vstřelil tři branky. Série pokračuje v pondělí.

Mohly by mu současné kvalitní výkony ve Švédsku vynést pozvánku do přípravy české reprezentace na mistrovství světa v Praze a Ostravě? Ne, tedy alespoň podle názoru trenérské ikony letňanského klubu Zbyňka Zavadila. "Vláďa Růžička neměl čas ho vyzkoušet. Viděl ho na dvacítkách a to nebylo ono. Myslím, že to neudělá," uvedl Zavadil.

Zavadil, jenž Vránu trénoval, také prozradil, že existuje možnost, že mladík po vypadnutí Linköpingu odletí do zámoří a bude hrát v AHL. Tím by šance prosadit se do kádru pro domácí šampionát padla definitivně.

Karabáček změnil působiště

Daří se také dalšímu úspěšnému hráči z Letňan a hvězdě loňského draftu (ve 2. kole si ho jako 49. vybralo Buffalo). Karabáček v sezoně v rámci kanadské juniorské soutěže odešel z Gatineau Olympiques, kde nasbíral ve 31 zápasech 25 bodů za 11 gólů a 14 asistencí, do Baie-Comeau Drakkar.

V novém týmu stihl odehrát 28 utkání a do statistik si zapsal šest gólů a devět asistencí. Baie-Comeau má v QMJHL velké ambice, což potvrzuje v prvním kole play-off.

V sérii proti Saint John Sea Dogs, kde hraje český obránce Jakub Zbořil, vyhráli Karabáček a spol. oba venkovní duely. Bývalá opora mládežnických celků z Letňan přispěla nejprve jednou asistencí, pak měla dokonce tři gólové přihrávky v jednom zápase. "Dělá mi radost," řekl kouč Zavadil, který si se svým někdejším svěřencem volá.

Podle Zavadila letošní Karabáčkovu sezonu trochu ovlivnila jedna předvánoční událost. Z českého výběru před mistrovstvím světa hráčů do 20 let byl talentovaný útočník vyřazen kvůli tomu, že zaspal videomítink, kolem čehož se následně strhla poměrně velká aféra.

"Byly tam ještě nějaké další věci. Venca si občas myslí, že mu všichni ubližují, ale byla to taky jeho chyba. Musí respektovat vedení, trenéry," připomněl Zavadil. "Ale už se s tím srovnal. Je to príma kluk, dře. Hokeji obětuje všechno a má ohromný potenciál."

Podle respektovaného trenéra, který vychoval v minulosti několik skvělých reprezentantů, by Vrána s Karabáčkem klidně příští ročník mohli začít už v prvním týmu NHL. "Kuba bude jednou ozdobou celé ligy," věří Zavadil.