Odchovance Letňan čekají testy v Torontu
neděle 25. května 2014

Vstříc NHL: Vrána s Karabáčkem se představí Americe

Pomalu, ale jistě si začínají plnit svůj velký sen. Odchovanci letňanských Letců Václav Karabáček a Jakub Vrána odlétají v neděli směr kanadské Toronto. Tam se společně s dalšími 117 hráči pokusí od pondělí do soboty zapůsobit během fyzických testů a osobních pohovorů na skauty a manažery třicítky klubů NHL. A přesvědčit je, aby po nich sáhli během vstupního draftu na konci června ve Philadelphii.

Ani Karabáček, ani Vrána se nemusí bát toho, že by byli přehlédnuti. "Co mám zprávy, tak Kuba by měl jít v prvním kole, za ním pak David Pastrňák, Venca potom někdy ve druhém kole. Jsem na oba moc pyšný," říká respektovaný kouč Zbyněk Zavadil.

Muž, který oba talenty vypiplal. Muž, který se jim poslední měsíc opět intenzivně věnoval s partou dalších mladých nadějných hokejistů v letňanské Ice Areně. Muž, jehož oba hráči respektují a uznávají za to, co je před pár lety naučil.

"V Torontu nepůjde o jejich hokejové dovednosti, ale o ty fyzické. Ovšem také po této stránce jsou na tom, co vím, skvěle. Čekají je lehy-sedy, skok z místa do výšky a do dálky, lehy-sedy bench, kolo, funkční testy," vysvětluje Zavadil. A přiznává, že se kvůli svým mladým hvězdičkám v posledních týdnech nezastavil.

"Měl jsem spoustu telefonátů od skautů, kteří se mě na ně vyptávali. Zajímalo je, z jakých pochází poměrů, jak k hokeji přistupují, jejich začátky, prostě podrobný životopis," potvrzuje legendární kouč důslednost zámořských klubů při výběru juniorů pro svůj klub.

Z ciziny volali také šéfovi klubu letňanského klubu, který zároveń pracuje jako skaut pro Washington Capitals. "Každý hráč před těmito testy prochází pohovory se skauty. Nevím, na co se jich ještě ptát, když oba dokonale znám. Ale je to povinnost," usmívá se Vojtěch Kučera.

"Hodně se jich na ně přijelo podívat i osobně. Každý klub v NHL má snad patnáct, sedmnáct skautů, celkem jich je na pět set, z toho 150 působí v Evropě. Ty kluky sledují třeba tři roky a co nevysledují, na to se právě zeptají. Ale u Vency s Kubou to bylo jednoduché, ti kluci hokej milují a obětovali mu všechno. Zaslouží si to," dodává Zavadil.

A jak bude týden v Torontu probíhat? Od 26. do 30. května má 101 vybraných hráčů ze zámořských lig a 19 z Evropy postupovat pohovory ze zástupci klubů. 30. května je čekají zmíněné fyzické testy pod dohledem doktora Normana Glendhilla a jeho týmu z New Yorku. 31. května si mladé hokejisty proklepnou lékaři z Toronta při zdravotní prohlídce.

"Vše bude důkladně evidováno. Máme zjištěno, že mezi nejlepšími sty hráči draftu jednotlivých let je v průměru 78 hráčů, kteří projdou tímto výběrovým týdnem," potvrzuje důležitost následujícího týdne pro Vránu, Karabáčka a spol. šéf skautingu NHL Dan Marr.

"Z klubu mám doporučení, na co se zaměřit a v čem se zlepšovat. Je to hodně na bench, skoky, kolo, kliky nebo hod medicinbalem. Do Toronta se strašně moc těším. A to i na ty testy, je to něco nového, co jsem ještě nezažil," řekl nedávno webu Letců sám Vrána.

Spolu s ním a Karabáčkem se combine testů v Kanadě zúčastní i další tři čeští mladíci - David Pastrňák, který stejně jako Vrána působí ve Švédsku, konkrétně v Sodertalje, a dvojice z české extraligy Ondřej Kaše z Chomutova a Dominik Mašín ze Slavie.