Rozhovor s hlavním kanonýrem MS "18"
středa 30. dubna 2014

Vrána: Už se těším na draft. Bude to neskutečná událost

Na před pár dny skončeném světovém šampionátu do 18 let okouzlil fanoušky, experty i hokejové skauty. Pomalu aby se Jakub Vrána chystal na jednání o nováčkovské smlouvě v zámoří, na červnovém draftu NHL bude odchovanec letňanského klubu hodně vysoko. Nejlepší střelec mistrovství hrající za švédský Linköping ale za velkou louži nepospíchá, i když by se tam rozhodně jednou rád prosadil.

Co říkáte na to, že jste se stal nejlepším střelcem šampionátu a navíc překonal s osmi góly i český rekord Jiřího Hudlera?
Byl jsem rád, že mi to tam padalo. Kluci mi v tomto ohledu hodně pomohli.

Uvědomujete si, jakého úspěchu jste dosáhl? Hodně slavným českým hokejistům se to nepovedlo.
Já se hlavně snažím dělat svoji práci na ledě, která tkví být platný v ofenzivě. A jsem rád, že mi to vyšlo.

Sledoval jste po svých gólech historický žebříček českých hráčů na osmnáctkách?
Snažil jsem se na to nemyslet, protože bych se dostal akorát pod tlak. Prvořadý byl pro mě týmový úspěch. To, kolik jsem dal branek a koho bych mohl překonat, jsem nesledoval.

Vnímali jste rostoucí zájem z Česka, jak turnaj pokračoval?
Ano, po čtvrtfinále přijela televize. Věděli jsme, že to sleduje celý národ, a byli jsme za to samozřejmě moc rádi.

Netajíte se tím, že byste chtěl do NHL. Jak moc jste si výkony na turnaji ke splnění snu pomohl?
Nevím, jak se mé výkony líbily zámořským skautům. Uvidíme, jak v červnu bude vypadat draft.

Jak si tedy svojí budoucnost představujete?
Ve Švédsku mám smlouvu ještě na dva roky, nikam nespěchám. Zatím jsem zde a uvidíme, co bude dál. Vše záleží na tom, jaké budu dál podávat výkony.

Kanadská juniorka vás neláká?
O juniorce v Kanadě nepřemýšlím, chtěl bych se probojovat do prvního týmu Linköpingu. Vracet se z áčka ve Švédsku do juniorky v zámoří nemá smysl. Navíc jsem si ve Švédsku už zvykl, líbí se mi tam. Máme v týmu dobrou partu.

Vnímal jste, že se kolem vás točí během šampionátu hodně skautů?
Myslím, že to vnímá každý mladý hráč. Ale že by to nějak ovlivnilo hru, to si nemyslím. Všichni víme, že tam na tribunách byli skauti a agenti.

Zaznamenal jste chválu kouče seniorské reprezentace Vladimíra Růžičky, který prohlásil, že máte šanci hrát na světovém šampionátu příští rok v Praze?
Slyšel jsem o tom, hodně mě to překvapilo a jsem za to rád. Dostat takovou šanci, to je prostě úžasné, těžko hledám slova. Je to něco neskutečného.

Hrajete sice seniorský hokej ve Švédsku, ale světový šampionát by byl asi trochu jiný level, že?
To rozhodně, ale nechci předbíhat. Jenom jsem to zaslechl, nikde není napsáno, že příští rok na šampionátu budu hrát.

Ve vašem věku dělají hráči každým rokem velké výkonností skoky. Cítíte, že můžete být za rok zase o kus dál?
Pořád se dá zlepšovat, ve Švédsku mi k tomu hodně pomáhají. Chci jít svojí cestou.

Do Švédska jste odešel hodně mladý, jak tento krok zpětně hodnotíte?
Na podzim tady začnu čtvrtou sezonu. Když si vzpomenu na své začátky, bylo to hodně těžký, ale když si člověk zvykne, tak si uvědomí, že udělal dobře. Pomohlo mi to.

Měl jste někdy myšlenky na to, že to zabalíte a vrátíte se?
Já jel do Švédska kvůli hokeji, který mě baví ze všeho nejvíce. Vůbec mne nenapadlo to zabalit nebo si myslet, že jsem udělal špatný krok. Prostě jsem viděl, jak kluci trénují, všechno tam bylo jiné a jsem za to rád.

Hodně se mluví o tom, jestli je váš ročník tak silný, nebo mu spíš pomohly změny v mládežnickým hokeji. Dokážete to posoudit?
Nevím. Jediné, co vím, je to, že jsme drželi za jeden provaz jako jeden tým. Pomáhali jsme si, na ledě jsme se doplňovali, proto jsme to dotáhli tak daleko.

Čeká vás draft, jak se na něj těšíte?

Hodně. Je to pro hráče, který se chce dostat do NHL, neskutečná událost.

Podle informací od skautů byste mohl být draftován už v prvním kole. Věříte, že by to mohlo vyjít?
Ono ani není důležitý, v jakém kole jste draftován, ale spíše jakým klubem. Ale určitě bych byl strašně rád, kdyby si mě někdo vytáhl v prvním kole.

Máte vysněný tým, kterému jste odmala v NHL fandil?
Odmala jsem měl rád Philadelphii, ale nějak mě to nesvazuje. Budu rád za každý tým, který mě bude chtít.