Vystoupení letňanského odchovance na MS "20"
čtvrtek 02. ledna 2014

Vrána se nedočkal ani podruhé. Opět ale nezklamal

Devět let čekají na mistrovství světa dvacítek čeští hokejisté na postup mezi nejlepší čtyřku. A počkají si minimálně další sezonu. Tým, v němž se černou sérii pokoušel už druhým rokem v řadě ukončit i letňanský odchovanec Jakub Vrána, vypadl ve čtvrtečním čtvrtfinále s výběrem Finska. Češi prohráli 3:5, přestože ještě na konci druhé třetiny drželi nadějné vedení 3:1. A na turnaji končí šestí.

Vrána, 17letý útočník švédského Linköpingu, nastoupil ve druhé formaci a ani v klíčovém utkání celého šampionátu nevyšel bodově naprázdno. Jeho chvíle přišla ve 32. minutě, kdy byl na začátku gólové souhry s Dominikem Simonem a úspěšným střelcem Martinem Procházkou.

V tom momentě Češi vedli 2:1 a jen krátce nato přidali další branku. Jenže severský sok stejně ožil a napínavou bitvu zvrátil.

"Porážka nás hodně mrzí. Zápas jsme rozehráli dobře a ve druhé třetině měli víc ze hry," litoval kouč Miroslav Přerost. "Bohužel, nedotáhli jsme to do vítězného konce, protože nám začaly ubývat síly. I kvůli tomu, že jsme hráli jen na pět obránců."

Národní tým přitom nebyl příliš daleko od toho, v co před turnajem téměř nikdo nevěřil. Reprezentace mladíků byla označována za outsidery, kteří na víc než čtvrtfinále nemají. Skoro měli. Nebýt zpackaného duelu s Německem, získali by více bodů, než se čekalo.

Kdo ví, třeba by v dalších bojích předvedl Vrána ještě to, co už nestihl. I tak ale na šampionátu - stejně jako před rokem v roli benjamínka týmu - nezklamal.

Jeho souhra s chomutovskými útočníky Ondřejem Kašem a Davidem Kämpfem neklapala v Malmö špatně. Sám Vrána v pěti zápasech vstřelil jeden gól - za to naprosto výstavní dělovkou a ještě při obrovsky cenném vítězství proti favorizované Kanadě.

Kromě jedné trefy si do statistiky připsal navíc právě čtvrteční asistenci. Měl ale i obrovský kus smůly, když třeba v úterním souboji se Slováky trefil rovnou třikrát tyčku. Je mu stále ještě 17 let a v týmu pořád patřil mezi nejmladší.

Šampionát dvacítek si v budoucnu může zahrát ještě dvakrát.

Jeho výkon nakonec ocenil i trenér Přerost. "Potenciál tu je, ale bude záležet, jak na sobě budou hráči dál pracovat. Ti mladší ještě nejsou na potřebné kondiční a fyzické výši. Pastrňák, Vrána, Kämpf, Kaše prokázali velké zlepšení, musejí v tom pokračovat."

Vrána zkrátka dokázal, že má před sebou velkou budoucnost. A že letos do 1. kola draftu NHL míří oprávněně.